Městský soud v Praze nyní rozplétá složitou kauzu kolem gurua Richarda Š. z Kutné Hory, kterého údajně na jeho přání sprovodily ze světa dvě jeho následovnice. Policie v případu vyšetřuje další dvě podezřelá úmrtí. Tato sekta předčila téměř vše, co bylo v tuzemsku ve spojitosti s těmito svéráznými komunitami známé. Násilí ale nebylo výjimečné ani u předchozích sekt.

První větší mediální pozornost vzbudilo před třiceti lety společenství zvané Imanuelité, které kolem sebe shromáždil Jan Dvorský alias Parsifal Imanuel a jeho družka Lucie Dvorská, dcera známé herečky Mileny Dvorské. Veřejnost se o nich dozvěděla ve chvíli, kdy příslušníci sekty v létě 1994 demonstrovali na Pražském hradě za propuštění jedné z členek, podle nich „vězněné“ na psychiatrii. Ukázalo se však, že mladá žena byla hospitalizována ve velmi špatném stavu poté, co byla v komunitě podrobena „očišťujícímu“ rituálu zvanému „kartáče“, po němž ona i další zhubli i o desítky kilogramů. Několik členů se pokusilo o sebevraždu, řadě z nich „mesiáš“ zabavil jejich peníze. 

Imanuelity předčila tzv. kuřimská kauza. Spustila ji náhoda. V květnu 2007 jeden obyvatel Kuřimi pokoušel naladit zařízení, které sledovalo v jiném pokoji jeho novorozené dítě, ale omylem spustil přístroj napojený na sousední dům. Na záběrech byl vidět nahý a spoutaný chlapec. Policie zjistila, že od roku 2006 skupina kolem třicetileté Barbory Škrlové, vydávající se za 13letou Annu, mučila řadu nezletilých hochů. Škrlová i několik dalších členů skupiny bylo odsouzeno do vězení, pozadí případu se ale nikdy řádně neobjasnilo. Podle jedné z verzí šlo o natáčení dětské pornografie.

V roce 2014 policie obvinila kvůli podezření z týrání tří členů sekty Kosmický zen-buddhimus její vůdkyni Ladislavu Kulajovou, stíhání ale později zastavila. Zatím poslední výraznou kauzou je případ Jaroslava Dobeše alias gurua Járy, který byl v srpnu 2023 deportován z Filipín do českého vězení, aby si zde odpykal pětapůlletý trest za praktiky, kterým říkal „odháčkovávání“. Ve skutečnosti šlo o zneužívání a znásilňování zmanipulovaných žen.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.