Giorgia Meloniová je svině, fašistka, rasistka. Jdi do p.dele!“ Tak italskou premiérku v červenci na koncertě v Turíně počastoval Brian Molko, zpěvák a kytarista britské rockové skupiny Placebo. Aby mu publikum dobře rozumělo, promluvil k němu italsky.

Giorgia Meloniová je jediným lídrem opravdu velké a významné evropské země, který před sebou má jasnou a dlouhodobou politickou budoucnost. V Itálii může vládnout ještě řadu let. V čele Německa, Francie a Velké Británie naproti tomu najdete politiky, kteří jsou velmi slabí, nepopulární, případně už do funkce nemohou opět kandidovat. Ve Španělsku má zase vláda podporu v parlamentu, která snad ani nemůže být křehčí. V porovnání s tím je Meloniová skoro synonymem stability a pevné moci – její koalice má v parlamentu jasnou převahu, její vlastní strana s velkým náskokem vede v průzkumech veřejného mínění.

Platí prostě, že Giorgia Meloniová patří k nejvýznamnějším postavám evropské politiky a že může zásadně spoluvytvářet budoucnost celé Evropské unie, jak to jasně předvedla v první únorový den na mimořádném summitu v Bruselu, kdy lídři členských zemí EU řešili další pomoc Ukrajině a Meloniová tam výrazně přispěla k dohodě. Analytický server Eurointelligence, který je jinak svými názory postojům Meloniové velmi vzdálený, ji dokonce přirovnal k Angele Merkelové – a to v tom smyslu, že prý má podobné předpoklady k dojednávání kompromisů v rámci EU, jako to dřív pravidelně dělávala německá kancléřka. Meloniovou se prostě vyplatí sledovat a něco o ní vědět. Asi nejde začít lépe než prostudováním toho, co o sobě tvrdí ona sama.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Meloniovou mnozí vidí jako budoucnost evropské pravice?
  • Co si Meloniová myslí o Evropě a jak se zatím vůči EU chová jako premiérka?
  • Proč přestala vystupovat jako ideologická radikálka?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.