HaDivadlo – 20 let v pasáži Alfa

OSLAVY, Brno, leden 2024

Historie HaDivadla se začala psát před 50 lety v Prostějově, než však dojde na jaře na tyto kulatiny, slaví divadlo jiný historický mezník. Za veskrze šťastný předěl považují členové tohoto alternativního souboru stěhování do brněnské Alfa pasáže. Uskutečnilo se v lednu 2004, a tak tady po celý měsíc teď hrají nejstarší inscenace, jež tu vznikly: Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně od Arnošta Goldflama, Indián v ohrožení v režii Jiřího Havelky, Maryša Lukáše Brutovského a Vyhnání Gerty Schnirch podle Mariána Amslera. 

Scandi

FESTIVAL, 17. až 24. ledna ve 30 kinech v Česku

Desátý ročník přehlídky současných severských filmů Scandi zahájí v pražské Lucerně snímek Bastard, který natočil známý režisér Nikolaj Arcel s ještě známějším a charismatičtějším Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Výpravné historické drama o dobývání dánských vřesovišť v 18. století a neohroženém muži, který neváhá jít do nerovného zápasu, je dánským želízkem v boji o letošní Oscary. Bude tedy i hitem přehlídky, která ovšem uvede dalších 10 zajímavých premiér.   

kultura, Desátý ročník přehlídky současných severských filmů Scandi
Foto: Scandi 

Richard Strauss: Ariadna na Naxu

OPERA, Národní divadlo Praha - Stavovské divadlo, premiéra 19. a 21. ledna

Původně to měla být hudba k inscenaci Molièrovy hry Měšťák šlechticem, a tak ji také uvedl Richard Strauss poprvé v roce 1912 ve Stuttgartu. Později ale skladbu přepracoval podle libreta Huga von Hofmannsthala, který uplatňuje metodu „divadla na divadle“. Opera byla poprvé předvedena ve Vídni v říjnu 1916 a o čtvrt roku později ji vidělo už pražské publikum. Teď se Straussova „komedie-tragédie“ vrací do Stavovského divadla v pojetí slovenské režisérky Slávy Daubnerové a mimochodem s Dagmar Peckovou, která ovšem nezpívá, ale zahraje si mluvenou roli hofmistra. 

Jiří Načeradský

VÝSTAVA, galerie Prostor, Liberec do 29. února

kultura, Jiří Načeradský VÝSTAVA galerie Prostor, Liberec
Jiří Načeradský: Venuše vstřícná, 2008

Ačkoli Jiří Načeradský se už řadí v učebnicích a monografiích ke klasikům české poválečné malby, jeho dílo nezapadává prachem v depozitářích. Spíš naopak. Obrazy umělce, který se celá 70. a 80. léta kvůli komunistickým zákazům nemohl věnovat volné tvorbě a živil se restaurováním historických fasád budov, patří dnes k nejžádanějším na trhu s uměním. Proč? To vysvětluje liberecká výstava, jež se zaměřuje na Načeradského variace na lidské tělo a neopomíjí i jeho charakteristický nadhled a ironii.  

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist