Bond in Motion

VÝSTAVA, Křižíkovy pavilony na pražském Výstavišti, do 31. března 

Když Aston Martin V8, který si zahrál v Dechu života, pak samozřejmě i Aston Martin DB5 ze snímku Není čas zemřít (2021)… 75 exponátů nashromáždili organizátoři výstavy, která představuje bojové prostředky, slavné technické hračičky a zvláště pak vozový park legendárního agenta britské tajné služby MI6. No jasně, není to tak vzrušující jako ve filmu, ale – jen tak mimochodem – martini tu taky chutná skvěle. Tak pozor: protřepat, nemíchat. 

Bono – Surrender: 40 písní, jeden příběh

AUDIOKNIHA, vydal OneHotBook 2023, čte Jan Kolařík 

kultura, Bono - Surrender: 40 písní, jeden příběh
Foto: OneHotBook

K bilancování prý přivedla Bona, frontmana kapely U2, operace srdce, kterou musel podstoupit a přitom si jistě uvědomil těkavost času. Ohlíží se tedy zpět, vypráví o dospívání v Dublinu a v rodině, v níž po smrti matky zbyli v kuchyni u stolu tři mlčenliví muži, vzpomíná na začátky i vrcholy kariéry, nevyhýbá se stinným stránkám života v šoubyznysu. „Nejlepší autobiografie rockové hvězdy, kterou znám,“ nechal se slyšet Bill Gates. Není důvod nevěřit, zvláště když si ji ve formě audioknihy můžeme vychutnat i s písněmi U2. 

Michael Rittstein: Nohy na stole

VÝSTAVA, Museum Kampa, do 10. března 2024

Svým maximalistickým pojetím tvorby ovlivnil hned několik generací výtvarníků, a to zvláště v čase, kdy působil na pražské akademii. Bytostný provokatér, jehož figurativní, zářivě barevné malby doslova explodovaly v Jízdárně Pražského hradu při rozsáhlé retrospektivní výstavě, představuje teď v Museu Kampa díla, která vytvořil v posledních dvou letech ve venkovském ateliéru. „Člověk jako animální monstrum v různých metamorfózách zůstává stále námětem obrazů Michaela Rittsteina,“ raduje se kurátor Petr Mach. 

kultura, Michael Rittstein. Nohy na stole
Foto: J. Cabálek

Luigi Cherubini: Requiem c moll

KONCERT, PKF – Prague Philharmonia a Pražský filharmonický sbor, Rudolfinum, 14. ledna 

U PKF – Prague Philharmonie oceňují znalci „svěžest, energičnost a perfekcionismus“, což jsou komponenty, které jí kdysi vtiskl její zakladatel Jiří Bělohlávek. Věděl, že tyto prvky jsou ideální kombinací pro hudbu vídeňského klasicismu – tedy díla Josepha Haydna, W. A. Mozarta a Ludwiga van Beethovena, která i dnes tvoří stěžejní body repertoáru orchestru. Právě Beethovenovy Ruiny athénské zazní také v první polovině lednového koncertu a doplní slavné Requiem c moll, které složil Luigi Cherubini a zaznělo na Beethovenově pohřbu.

kultura, PKF, Luigi Cherubini: Requiem c moll
Foto: PKF – Prague Philharmonia

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist