Bond in Motion

VÝSTAVA, Křižíkovy pavilony na pražském Výstavišti, do 31. března 

Když Aston Martin V8, který si zahrál v Dechu života, pak samozřejmě i Aston Martin DB5 ze snímku Není čas zemřít (2021)… 75 exponátů nashromáždili organizátoři výstavy, která představuje bojové prostředky, slavné technické hračičky a zvláště pak vozový park legendárního agenta britské tajné služby MI6. No jasně, není to tak vzrušující jako ve filmu, ale – jen tak mimochodem – martini tu taky chutná skvěle. Tak pozor: protřepat, nemíchat. 

Bono – Surrender: 40 písní, jeden příběh

AUDIOKNIHA, vydal OneHotBook 2023, čte Jan Kolařík 

kultura, Bono - Surrender: 40 písní, jeden příběh
Foto: OneHotBook

K bilancování prý přivedla Bona, frontmana kapely U2, operace srdce, kterou musel podstoupit a přitom si jistě uvědomil těkavost času. Ohlíží se tedy zpět, vypráví o dospívání v Dublinu a v rodině, v níž po smrti matky zbyli v kuchyni u stolu tři mlčenliví muži, vzpomíná na začátky i vrcholy kariéry, nevyhýbá se stinným stránkám života v šoubyznysu. „Nejlepší autobiografie rockové hvězdy, kterou znám,“ nechal se slyšet Bill Gates. Není důvod nevěřit, zvláště když si ji ve formě audioknihy můžeme vychutnat i s písněmi U2. 

Michael Rittstein: Nohy na stole

VÝSTAVA, Museum Kampa, do 10. března 2024

Svým maximalistickým pojetím tvorby ovlivnil hned několik generací výtvarníků, a to zvláště v čase, kdy působil na pražské akademii. Bytostný provokatér, jehož figurativní, zářivě barevné malby doslova explodovaly v Jízdárně Pražského hradu při rozsáhlé retrospektivní výstavě, představuje teď v Museu Kampa díla, která vytvořil v posledních dvou letech ve venkovském ateliéru. „Člověk jako animální monstrum v různých metamorfózách zůstává stále námětem obrazů Michaela Rittsteina,“ raduje se kurátor Petr Mach. 

kultura, Michael Rittstein. Nohy na stole
Foto: J. Cabálek

Luigi Cherubini: Requiem c moll

KONCERT, PKF – Prague Philharmonia a Pražský filharmonický sbor, Rudolfinum, 14. ledna 

U PKF – Prague Philharmonie oceňují znalci „svěžest, energičnost a perfekcionismus“, což jsou komponenty, které jí kdysi vtiskl její zakladatel Jiří Bělohlávek. Věděl, že tyto prvky jsou ideální kombinací pro hudbu vídeňského klasicismu – tedy díla Josepha Haydna, W. A. Mozarta a Ludwiga van Beethovena, která i dnes tvoří stěžejní body repertoáru orchestru. Právě Beethovenovy Ruiny athénské zazní také v první polovině lednového koncertu a doplní slavné Requiem c moll, které složil Luigi Cherubini a zaznělo na Beethovenově pohřbu.

kultura, PKF, Luigi Cherubini: Requiem c moll
Foto: PKF – Prague Philharmonia

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.