Justine Picardieová: COCO CHANEL. Legenda a skutečnost

Prostor, 2023

COCO CHANEL Legenda a skutečnostV loňském roce vydalo nakladatelství Prostor knihu Miss Dior – Múza a bojovnice, v níž britská spisovatelka Justine Picardieová rozkrývá zapomenutý příběh mladší sestry Christiana Diora. Teď se autorka do světa módy vrací s Coco Chanel a musí zase vyřešit nejednu záhadu. Světoznámá návrhářka totiž svůj životopis ráda přepisovala a činila to tak systematicky, že dobrat se reálných informací není dnes vůbec snadné. „Justine Picardieová hledala roky v archivech, zkoumala místa, kde Coco působila, a teď nám předkládá skutečnost zbavenou mýtů,“ říká Aleš Lederer, majitel nakladatelství Prostor. 

 

Richard Biegel: Město v bouři

Karolinum, 2023

04 mesto v bouriUrbanismus a architektura historického centra Prahy 1830–1970. Podtitul knihy vymezuje proces, během něhož se souměstí na Vltavě měnilo ve velkoměsto. Autor se tedy věnuje projektům, které Praze daly nábřeží a promenády, zachycuje radikální asanaci starých čtvrtí, modernizaci města mezi dvěma světovými válkami i megalomanii okupantů a komunistických vlád, až dojde do roku 1971, kdy byla vyhlášena Pražská památková rezervace. „Atraktivně podaný příběh zrodu urbanismu, který zaujal i čtenáře, kteří se běžně o architekturu nezajímají,“ shrnuje Martin Janeček, zástupce ředitele nakladatelství.

Walter Isaacson: Elon Musk

Práh, 2023

Walter Isaacson: Elon MuskNěkdejší šéfredaktor časopisu Time a ředitel televize CNN Walter Isaacson už sepsal řadu životopisných knih – Leonarda da Vinciho, Alberta Einsteina, Benjamina Franklina, Henryho Kissingera nebo Steva Jobse. Zvláště poslední jmenovaná kniha se stala světovým bestsellerem a podobné znaky, zdá se, vykazuje také nejnovější autorův počin. „Strávil s Elonem Muskem v podstatě dva roky života. Ať si o Muskovi myslíme cokoliv, je jednou z nejvýraznějších a nejvlivnějších osobností na Zemi,“ říká Martin Vopěnka, majitel nakladatelství Práh. 

 

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist