Srážka s meteoroidem může být pro kosmickou loď ve vesmíru fatální. Pláště vesmírných raket a satelitů nebo různé přístroje vysílané lidmi na oběžnou dráhu, na Měsíc či Mars ovšem mohou poškodit i mnohem menší mikrometeoroidy, což jsou kosmem letící částice často vážící méně než gram. Výrobci se tedy snaží vyvíjet vesmírné vehikly a přístroje z takových materiálů, aby byly odolné i vůči nárazům kosmického prachu.

Této poptávce vyšli letos vstříc výzkumníci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, kteří vyvinuli společně s badateli z německého Lipska speciální aparaturu, jež dokáže vyrábět částice složením, hmotností a pohybem shodné právě s mikrometeoroidy. „Přístroj bude testovat poškození povrchů, k nimž by mohlo dojít u zařízení používaných ve vesmírných misích,“ říká vedoucí pražského týmu Ján Žabka. Akademie věd v listopadu oznámila, že tuto aparaturu dodají v roce 2024 americké NASA, která o generátor nanočástic projevila zájem. Hlavní zásluhu na konstrukci zařízení pojmenovaného SELINA (Selected Ice Nanoparticle Accelerator) má Žabkův ukrajinský kolega Anatolii Spesyvyi.

Tým vyvinul ještě druhý průlomový přístroj, který může analyzovat složení nerostů rovnou ve vesmíru. Nazval jej HANKA (Hmotnostní analyzátor pro kosmické aplikace) a cílem vědců je poslat miniaturní aparaturu za Česko na misi na Měsíc, kterou v roce 2027 plánuje Evropská vesmírná agentura (ESA). „Také po této technologii pokukovala NASA, ale rozhodli jsme se, že ji chceme použít sami jako první,“ usmívá se Žabka. Podle něj může HANKA otevřít cestu k těžbě surovin přímo ve vesmíru, protože dokáže díky své mimořádné citlivosti přečíst složení nerostů v kosmickém prostoru, a nebude tedy nutné čekat na analýzy v pozemských laboratořích.

HANKA je nyní ve stadiu vývoje laboratorního prototypu. Na výrobu přístroje, který zvládne fungování v kosmu, musí tým sehnat finance. Požádal o grant právě ESA. „Jako Česko máme opět šanci být v něčem první,“ poznamenává Žabka a dodává: „Teď jde o to, aby nás někdo nepředběhl.“

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist