Věta, která na webových stránkách Divadla Archa uvozuje tři prosincová vystoupení Mina Tanaky, je výstižná: Kruh se uzavírá. Tak to přesně je. Před třiceti lety společně s hudebníkem Johnem Calem zahajoval první divadelní sezonu Archy a teď se chopí finále. „Požádal jsem Mina, aby přijel Archu symbolicky uzavřít. Jeho dvě sólová vystoupení budou zároveň jakýmsi obřadem, který svým duchovním rozměrem přesáhne prostory v ulici Na Poříčí,“ vysvětluje zakladatel divadla Ondřej Hrab. Ale vlastně ani vysvětlovat nemusí. Kdo jiný než Tanaka by se měl na scéně, jež si vybudovala díky své zarputilé otevřenosti k různorodým myšlenkám, tématům a formám tak výjimečné postavení, rozloučit?

Respektovaný japonský tanečník, choreograf a herec provází Archu po celou dobu. Respektive patřil k ní ještě dříve, než vznikla. Málokdo dnes už ví, že poprvé Min Tanaka přijel do Prahy v roce 1984 jako turista. Byly časy komunistické normalizace, a tak jeho tehdejší vystoupení v klubu Na Chmelnici viděla jen hrstka zasvěcených. Ale když se za rok vrátil, podařil se partě nadšenců okolo Ondřeje Hraba majstrštyk. Odvezli japonské tanečníky do Teplic nad Bečvou a díky Vlastimilovi Helclovi, disidentovi, který pracoval ve Zbrašovských aragonitových jeskyních, uspořádali nezapomenutelné představení v podzemí.

„Ve skalních štěrbinách, na útesech, nad hladinou podzemních jezer těla tanečníků vytvářela obrazy, které se zvláštním způsobem dotýkaly našeho podvědomí,“ vzpomíná Ondřej Hrab. A dosud nezveřejněné fotografie, jež dědicové objevili v Helclově archivu, dokládají, jak „to“ kdysi všechno začalo. Můžeme litovat, že Archa končí, ale nemůžeme se netěšit na poslední vystoupení Mina Tanaky. 

Min Tanaka – Nepojmenovatelný tanec

TANEC, Divadlo Archa, 18.–20. prosince 

Tajně. Min Tanaka v letech 1985–1988 ve fotografiích Vlastimila Oliho Helcla

VÝSTAVA, Divadlo Archa, do 19. prosince

Min Tanaka A Body
Min Tanaka: A Body
Foto: Divadlo Archa 
 

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist