Záhadu, kterou se kunsthistorici i detektivové z celého světa marně snaží rozluštit téměř osmdesát let, se pokusil vyřešit během několika dní pětadvacetiletý grafický designér Ondřej Halaburka z Prahy. Pomocí nástroje Midjourney vytvořil obrazy, které ve „fantazii“ této umělé inteligence (AI) mají představovat olejomalby Gustava Klimta, jež v květnu 1945 zmizely z dolnorakouského Immendorfu a dodnes jsou nezvěstné.

V tamním zámku Němci ukrývali uloupená umělecká díla včetně tvorby slavného secesního malíře. V den příjezdu sovětské armády však šlechtické sídlo vyhořelo a podle oficiální verze obrazy zcela zničil oheň. Objevily se ale spekulace, že Klimtovy olejomalby nacisté – případně rudoarmějci – včas vynesli a dnes tvoří tajnou součást některých, patrně soukromých sbírek. Ke zmizelým obrazům se zachoval jen stručný slovní popis v evidenci, kterou si nacisté vedli, a nepříliš ostré fotografie místností, v nichž obrazy visely – a jsou tu zčásti, ale ne úplně zřetelně, vidět. Tyto informace grafik Halaburka „nasypal“ do umělé inteligence a nástroj postupně instruoval k tomu, aby z něj vypadl co nejlepší výsledek.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kde jsou slabiny AI – a kde naopak pomáhá?
  • Jak mění život ilustrátorům či překladatelům?
  • A skutečně nahradí člověka?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.