Úsvit (ČR a SR, 2023)

FILM, režie Matěj Chlupáček, Bontonfilm, v kinech od 5. října

Zkušený podnikatel přijíždí v roce 1937 s těhotnou ženou, lékařkou, na Slovensko, aby vystavěl po vzoru Zlína průmyslové město Svit. Jejich veskrze pozitivní plány však vzápětí „rozhodí“ nález mrtvého těla novorozence – hermafrodita. Lékařka se snaží zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky. Už z krátké synopse je jasné, že v nejnovějším snímku Matěje Chlupáčka jde o témata, která iritují i dnes. A aplaus v Karlových Varech i pozitivní recenze v českých i zahraničních médiích dokazují, že se jich zhostil více než zajímavě. 

Šumava Litera

FESTIVAL, Vimperk 13.–18. listopadu 

Šumava Litera FESTIVAL
Foto: René Volfík

Na 61 českých a 31 německy psaných knih se představí na 9. ročníku festivalu Šumava Litera. „Smyslem je setkávání lidí z obou částí tohoto regionu a zviditelnění současných literárních děl s vazbou na Šumavu, Bavorský les a Mühlviertel,“ říká programový ředitel Martin Sichinger. A zve také na řadu doprovodných koncertů, výstav, filmových projekcí, rozhovorů s pamětníky nebo přednášek. Šumava Litera je mimochodem také další příležitostí k podzimním výletům do hor či k objevování historického města Vimperk.

Týden ukrajinského filmu

FESTIVAL, Praha 16.–21. listopadu, Brno 5.–9. prosince 

Já a Felix, film
Ze snímku Já a Felix
Foto: repro archiv festivalu

Snímek Iryny Cilykové Já a Felix, který líčí vztah dospívajícího chlapce a vysloužilého vojáka v 90. letech minulého století, nabízí neotřelý pohled na bouřlivou ukrajinskou historii i zdravou dávku humoru. Nadhled je společný i dalším tvůrcům, kteří se představí na festivalu Týden ukrajinského filmu. Ten se koná v pražských kinech Lucerna a Atlas, na začátku prosince pak putuje do brněnského Artu. Organizátoři slibují též osobní setkání s ukrajinskými filmaři, kterým se navzdory válečnému konfliktu daří získávat zahraniční koproducenty.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.