Pražský divadelní festival německého jazyka

DIVADLO, 4. listopadu – 3. prosince

Pavel Kohout, který letos oslavil už 95. narozeniny, se jako autor i angažovaná, byť diskutabilní osobnost dávno stal součástí naší historie. Málokdo však ví, že je také zakladatelem Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Na jeho počest festival uvede 10. listopadu v Divadle na Vinohradech hříčku Sex, o den později se na stejné scéně představí Berliner Ensemble s inscenací Venku přede dveřmi – Draussen vor der Tür, v níž Wolfgang Borchert v roce 1947 formuloval pocity vojáků vracejících se z války. O stále aktuálních tématech bude celý letošní festival

Cena Jindřicha Chalupeckého 2023

VÝSTAVA, Plato Bauhaus, Ostrava, od 2. listopadu do 25. února 

VÝSTAVA Plato Bauhaus
Magna Mutatio Narrationem
Foto: archiv Kryštofa Brůhy 

Kryštof Brůha se zamýšlí nad epochou lidského druhu na planetě. Lenka Glisníková ze starých fotografií vytváří trojrozměrné objekty. Možná roboty? Dílo Petry Jandy, jež vzniklo splétáním sena, slámy a kovových konstrukcí, je vlastně modlitbou. Skladby i malby Gabriely Těthalové připomínají meditativní stav mysli a umělecký kolektiv StonyTellers vytváří prostorové instalace pro zážitky a přitom servíruje vlastnoručně vyrobené drinky. Letošní laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého, seznamte se.

Přišla v noci (Česká republika, 2023)

FILM, režie Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, distribuce Artcam Films, od 2. listopadu v kinech

Přišla v noci
Foto: Artcam Films

Na tenké hraně černého humoru a „home invasion hororu“ rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás. Tak autorský tým charakterizuje snímek Přišla v noci a klade si chytlavé otázky: Mají matky a tchyně vždycky pravdu? Myslí to s námi vůbec dobře? Odpověď je nabíledni, ale – jak to dopadne v kině? Je to až s podivem, ale filmoví kritici při předpremiéře v Karlových Varech nešetřili chválou. Dokonce v zemi, kde už dlouho nikdo nenatočil dobrou komedii, došlo na superlativy. Nezbývá než si je ověřit.

Barbora Poláková: ON/OFF

KONCERTY, Pardubice, Praha, Plzeň, Brno, Olomouc – od 3. do 15. listopadu 

Bára Poláková: ON/OFF
Foto: Marek Jarkovský

Pět listopadových koncertů si do diáře zapsala hravá muzikantka a herečka Barbora Poláková. Turné ON/OFF představí stejnojmenné album, které vydala letos v květnu a pro které nazpívala řadu písní se svými nejbližšími přáteli. Herci Jan Cina a Marek Adamczyk s ní vystoupí na koncertech v Brně a v Praze, kde se přidá ještě Ben Cristovao. Ten si ke skladbě Oplatka napsal i text.

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.