Starosta Jiří Bouček ukazuje uschlé větve stromů, které popadaly kolem stezky stoupající na jedno z nejoblíbenějších turistických míst v okolí Prahy: na strmý kopec s dřevěným křížem tyčícím se nad vesnicí Svatý Jan pod Skalou. „Krásné buky usychají, spadlé stromy několikrát poničily elektrické vedení, některým lidem v obci před časem vyschla studna, předtím jsme měli během deseti let tři povodně,“ líčí čtyřiašedesátník. Má za to, že neblahé jevy má na svědomí klimatická změna zaviněná člověkem, a proto se s obecním zastupitelstvem před dvěma lety připojil ke klimatické žalobě, kterou skupina aktivistů podala na český stát.

„Ministerstva nepřijímají dostatečná opatření k mitigaci (omezování emisí) a adaptaci (přizpůsobení) na změnu klimatu, čímž porušují naše lidská práva a mezinárodní dohody,“ píše se ve zdůvodnění žaloby, kterou podal spolek Klimatická žaloba ČR, sdružující bezmála 300 obyvatel Česka. Městský soud v Praze dal v roce 2022 žalujícím částečně za pravdu – v tom, že stát emise skutečně nesnižuje uspokojivě. Nejvyšší správní soud verdikt však později zrušil a letos 25. října má pražský Městský soud žalobu znovu projednat.

Jedním z účastníků žaloby je syn starosty Svatého Jana, ekologický právník Vincenc Bouček –zároveň syn prozaičky Terezy Boučkové a vnuk literáta Pavla Kohouta. „Když jsme žalobu připravovali, zeptal jsem se táty, jestli neví o nějaké obci, která by se přidala. Řekl, že ho napadá jen jedna, Svatý Jan pod Skalou,“ vypráví právník.

Starosta Bouček popisuje, že většina zastupitelstva návrh nejdřív odmítala. „Proč máme být první? Už si nikdy nesáhneme na žádnou dotaci,“ zaznívaly prý obavy. Nakonec připojení k žalobě schválilo pět zastupitelů proti dvěma. Jiná česká obec se zatím nepřipojila. „Je třeba podpořit mladé lidi, kteří vnímají ohrožení, do kterého se svět žene,“ vysvětluje svůj postoj starosta, jenž si od žaloby slibuje, že téma klimatické změny se dostane v tuzemsku do většího povědomí. „Syn přinesl noviny z Německa a tam se tomu věnují mnohem víc.“

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.