Politika na Slovensku je osobní záležitost. Může za to jeden z následků mečiarismu: celá země je jeden volební obvod. Takže komukoli stačí postavit jednu kandidátku, sebrat trochu peněz, zřídit si konto na Facebooku a občas vyrazit do terénu mezi lidi.

Je to jedno ze základních vysvětlení, proč je politická scéna tak rozdrobená, emocionálně vyhrocená a zároveň nepředvídatelná. Všichni politici si tykají, skoro každý s každým už byl v nějaké koalici. I vyjednávání o nové vládě po sobotních volbách bude nejspíš hodně osobní záležitost, kde bude matematika počtu získaných křesel hrát jen roli mantinelů, do nichž se musí vměstnat volební kampaní rozhicovaná ega jednotlivých lídrů.

Z průzkumů, které mohly být zveřejněny naposledy ve středu, vyplývá, že vyhrát může buď Směr Roberta Fica, nebo Progresivní Slovensko Michala Šimečky. Směr prožíval v posledních týdnech spíš stagnaci své podpory, ale může se spolehnout na poměrně silné a pevné jádro voličů.

Progresivní Slovensko (PS) mělo naopak tendenci voliče nabírat, pro což se vžil výraz „efekt sněhové koule“. Ve volbách v roce 2020 díky tomu vyhrál naprosto nečekaně s obrovským náskokem Igor Matovič a jeho hnutí OĽaNO. Profiloval se tehdy jako tvrdý bojovník „proti mafii“, jak označoval vládu vedenou stranou Směr a Robertem Ficem.

Letos se méně teatrálně do podobné role stylizuje mladý europoslanec Michal Šimečka – jen s tím rozdílem, že kromě mafiánského Fica musí porazit i obraz vládního chaosu, který po sobě zanechala koalice vedená právě Igorem Matovičem.

Vedlejším efektem sněhové koule v podobě PS ovšem může být fakt, že se do parlamentu nedostanou další demokratické strany a případný vítěz Šimečka bude mít problém sestavit funkční vládní většinu. Kolem pětiprocentní hranice (v případě OĽaNO sedmiprocentní, neboť jde o koalici) vstupu do parlamentu se pohybuje šest stran. Vedle dvou favoritů na vítězství tak má parlamentní jistotu jen Peter Pellegrini a jeho partaj Hlas (zhruba 12 procent podpory).

Sobotní noc tak bude pro mnohá slovenská ega dlouhá a těžká.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.