Co je třeba udělat, aby se nám dařilo lépe? Americký prezident Ronald Reagan v tom měl jasno: „Vláda není řešením našeho problému, vláda je problém,“ prohlásil. Postoj, že stát je především škůdce a škrtič svobodné iniciativy, jehož je nutné co nejvíc omezit, byl velmi populární v Reaganových osmdesátých letech, stejně jako v devadesátých a nultých letech. Ale s tím je konec. „Ronald Reagan a Margaret Thatcherová v těchto dnech umírají podruhé,“ glosoval to německý konzervativní komentátor Gabor Steingart. Někdejší americký prezident a britská premiérka sice zemřeli už před lety, ale „nyní je ukládán do hrobu taky duch jejich éry“.

Je to pravda. K představě, že státní výdaje nebo regulace jsou automaticky špatně, se dnes hlásí opravdu málokdo. Vezměme si nástupce Reagana a Thatcherové, tedy americké republikány a britské konzervativce. Ti druzí jsou ve Velké Británii u moci už 13 let a daně zvedli na nejvyšší úroveň od padesátých let minulého století. U amerických republikánů nyní nemá příliš smysl mluvit o ideologii, protože se změnili v pouhý kult Donalda Trumpa. Ale i on nasadil masivní státní výdaje třeba na vývoj vakcíny proti covidu-19.

Na rozdíl od doby Reagana nebo Thatcherové je tedy stát opět v kurzu. V různých zemích v různé míře, ale trend je jednoznačný prakticky po celém světě, Česko nevyjímaje. Rétorika politiků je jedna věc, ale ať byl u moci Andrej Babiš, nebo Petr Fiala, byl to stát, který byl povolán jako nástroj k řešení problémů vyvolaných pandemií covidu-19 nebo vysokými cenami energií a válkou na Ukrajině. Je to dobře, nebo špatně?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč pravice mluví o malém státu, ale v praxi ho naopak zvětšuje?
  • Jak se stát zasloužil o úspěch Tesly nebo Applu?
  • Proč bude stát v řadě zemí potřebovat ještě víc zdrojů?
  • Proč je tak těžké snížit výdaje, i když to politici slibují?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.