Spolek Kašpar – Martin McDonagh: Mrzák inishmaanský

DIVADLO, Hrad Kašperk, 25.–27. července

Spolek Kašpar v létě tradičně opouští své divadlo v pražské Celetné ulici a míří na Kašperk. Herci i režiséři vědí, že uprostřed šumavských lesů nemusí budovat divadelní scénu, protože autentické prostory paláce a věže hradu, který dal postavil Karel IV., jim zajistí opět jedinečnou atmosféru. Ke konci července tady Kašpar nejprve vystoupí s komedií Martina McDonagha Mrzák inishmaanský, ve dnech 28. až 30. 7. pak uvede Romea a Julii od Williama Shakespeara.

Florea Theatrum

HUDBA/BALET, Musica Florea a Baroque Balance, dvorana HAMU Praha, 16. července

Zpěvohru Lékař oční, kterou zkomponoval Vojtěch Matyáš Jírovec na začátku 19. století, připravila v novodobé premiéře Musica Florea jako vrchol svého letošního koncertního cyklu na 13. července. Za tímto účelem byla na nádvoří pražské HAMU instalována přenosná scéna Florea Theatrum a na jejích prknech se 16. července ještě uskuteční unikátní představení nazvané Na dvoře Krále Slunce. Režisérka Hana Slačálková a soubor Baroque Balance nastudovaly všechny historické tance podle anotací, které musel znát i Ludvík XVI. Byl to totiž velmi dobrý tanečník.

134 kultura Florea Theatrum
Florea Theatrum
Foto: Michal Hančovský

Eliška Rejčka: Dar středověku

KNIHY/ VÝSTAVA, Hrad Špilberk, do 20. srpna

134 kultura Eliška Rejčka: Dar středověku
Foto: archiv Muzea města Brna

Založení kláštera na Starém Brně stvrzuje listina Elišky Rejčky, která byla vydaná 1. června 1323. O 700 let později, první červnový den roku 2023, byla na hradě Špilberku otevřena výstava věnovaná této královně a devíti gotickým rukopisům, které nechala pro řádové sestry vyhotovit. Soubor knih, jenž byl dlouho ztracen a dnes jej vlastní moravské a vídeňské instituce, je vystavován postupně, přičemž některé vzácné rukopisy mohou setrvat v expozici jen několik dní. V takřka kompletní sestavě (7 z 9) se tady „scházejí“ jen jednou, a to právě teď – od 12. do 16. července.

ASAMBLÁŽ II

VÝSTAVA, Galerie Millenium, Praha, do 21. července 

Asambláž dává dvojrozměrnému obrazu třetí dimenzi, přičemž součástí osobitého artefaktu bývají i předměty, které jsou k obrazu přivázány, přivařeny, přinýtovány. Kdo tímto způsobem rád tvořil? Libor Fára, Bedřich Dlouhý, Běla a Jiří Kolářovi, Vladimír Preclík a Zdena Fibichová a mnozí další. V pražské Galerii Millenium už v roce 2016 nashromáždili rozsáhlou kolekci českých asambláží, teď se „koná“ druhé kolo a vystavují i současní autoři: Richterová, Hoffmeisterová či Švankmajer.

134 kultura Veronika Richterová: Červená kůže, asambláž - kožáš,2019
Repro: Veronika Richterová – Červená kůže, 2019

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist