Marta

DIVADLO, Letní scéna Musea Kampa, Praha, 23. července – 6. září

Od druhé poloviny července ovládne letní scénu na Kampě opět Marta Kubišová. Respektive, divadelní recitál, který vznikl v loňském roce k jejím 80. narozeninám a který – jak se kritika vzácně shoduje – patří k tomu nejlepšímu, co se v českém muzikálovém kontextu kdy odehrálo. V titulní roli excelují Berenika Kohoutová a Hana Holišová. Inscenace je dílem scenáristky Daniely Sodomové a režisérky Adély Laštovkové Stodolové, které jsou podepsané i pod představeními Meda a Werich.

Dětské muzeum

VÝSTAVA, Nová budova Národního muzea, Praha, od 30. června

„Chceme děti nechat si hrát a při tom poznávat svět a jeho fyzikální zákonitosti či přírodní anomálie. Na vše si mohou sáhnout, vyzkoušet si, jak co funguje. Zároveň je zábavnou formou seznamujeme s našimi sbírkami a tématy,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš při příležitosti otevření nové expozice. Dostala název Dětské muzeum a dává budově někdejšího komunistického Federálního shromáždění zajímavý, hravý rozměr. Skleněným vitrínám tady odzvonilo.

TIP 03 Detske muzeum
Foto: Národní muzeum

Jablonec 2023

VÝSTAVA, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, do 12. listopadu

To nejlepší za poslední tři roky a tři expozice. Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023 představuje ve třech různých prostorách tamního muzea nejen produkci českých i zahraničních značek a známých designérů, jako jsou Jakub Berdych Karpelis, Giovana Engelbert, Patrik Illo, Rony Plesl či Studio Dechem, ale také dává prostor autorskému sklu mladých výtvarníků – Miroslavy Ptáčkové, Tomáše Prokopa a Františka Jungvirta. A v dalším sále? Tam se zase řeší obalové sklo.

TIP 04 trienale trendy design produkce foto ales kosina 4
Foto: Aleš Kosina

Jan Hus: Listy z Kostnice

KNIHA, Nakl. Biblion, 2023 

TIP 02 HUS obalka Biblion
Foto: Nakladatelství Biblion

I když nakladatelství Biblion vzniklo především za účelem vydání Bible v moderním českém jazyce a tým lidí na tomto projektu patnáct let intenzivně pracoval, jeho současný ediční plán je podstatně širší, což dokazuje i nové vydání Listů z Kostnice. Ano, všichni víme, kdo je napsal, ale jen málokdo je asi četl.  V Biblionu se osobní listy Jana Husa dočkaly převedení do současné češtiny, jsou také opatřeny vysvětlujícími poznámkami. Ideální příležitost doplnit si vzdělání.

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.