Přestože hodně dětí během covidové pandemie opustilo svoje kroužky a mimoškolní aktivity, zájem o skauting neustále roste. Loni byl o 75 procent vyšší než před patnácti lety. Podle skautského vedoucího z Vrchlabí Libora Kukačky je to i tím, že jsou skauti čím dál více vidět a hlásí se k nim řada osobností. Například prezident Petr Pavel. A při pohovorech v zaměstnání může leckde přinést členství ve skautu i body navíc. 

Platí, že jde hlavně o trávení volného času v přírodě, jezdí se na výpravy a tábory. Hry se však přizpůsobují novým trendům. Orienťák s QR kódy místo otázek? Není problém. To hlavní, co děti ve skautu hledají, jsou ale kamarádství. A také důvěra mezi dětmi a vedoucími. Stále funguje dělení kolektivu na kluky a holky, podle Kukačky, který je ve skautu už od počátku 90. let, to děti potřebují – baví je jiné věci a „mezi svými“ se lépe vyrovnávají s nástrahami dospívání.

Když si vzpomenete na svoje léta v oddíle a porovnáte je s tím, co děláte s dětmi teď, vidíte tam nějaké zásadní rozdíly? 

Myslím, že dětská duše je vlastně stejná. Děti slyší na budování vlastní party a na dobrodružství. Učíme je, aby se staraly samy o sebe, aby se dokázaly postarat o ostatní, aby fungovaly v týmu. To jsou věci, které jsou s námi od založení skautingu a stále fungují. 

Není těžké děti dostat od displejů mobilů?

Je to relativně snadné, když jim nabídnete skutečné dobrodružství s kamarády. Ale je důležité jim ukázat, že něco takového je, dát jim tu možnost. Oni to třeba neznají, protože v jejich okolí nikdo moc ven nechodí. Když už pak venku jsou, stále je baví hry z knížek Jaroslava Foglara. Jsou pro ně akční a dobrodružné stejně jako pro nás v 90. letech. Zvídavost, touha po dobrodružství a samostatnosti je tam pořád, jen se mění nástroje.   

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.