Pravoslavný klášter svatých Václava a Ludmily je okázalá čtyřpodlažní budova s věžičkami v neorenesančním stylu na kraji obce Loděnice u Berouna. První červnovou neděli dopoledne od monastýru s růžovofialovou fasádou vyrazilo směrem ku Praze zhruba deset aut s asi třemi desítkami naštvaných pasažérů. Byli to převážně Ukrajinci žijící v Česku. Rozhodli se, že v hlavním městě vyhledají pravoslavného arcibiskupa pražského a českých zemí Michala Dandára, s nímž chtěli řešit důvod svého rozčilení. V kapli kláštera, kam se zhruba se čtyřmi stovkami dalších přijeli pomodlit v den významného svátku zvaného Padesátnice, nenašli žádného kněze. Dva poslední zdejší duchovní totiž byli vedením pražské církve odvoláni. První, Ukrajinec, kvůli údajnému a jeho příznivci zpochybňovanému obvinění, že obchodoval s narkotiky. Druhý, Polák, zase čelil nařčení, že propadl alkoholu. Vyhozena byla také ukrajinská jeptiška, protože bývalý komunistický rozvědčík Igor Střelec zveřejnil na svém webu údajné svědectví jakési lékařky, že podstoupila potrat.

Zní to jako drsná satira na poměry v jednom náboženském společenství, ale to je jen malá ochutnávka turbulencí, v nichž se už více let potácí česká pravoslavná církev. Figurují v nich bývalí důstojníci a agenti StB, podivné kompromitující dokumenty a v pozadí moskevský patriarchát, který je veden patriarchou Kirillem. To je první a zatím jediný Rus, kterého Česká republika dala na svůj sankční seznam lidí podporujících Kreml v invazi na Ukrajinu. Na společném unijním není kvůli nesouhlasu Maďarska.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.