Iwan Baan: Prague Diary

VÝSTAVA, CAMP Praha, do 20. srpna

Fotí architekturu po celém světě, a to v její nejluxusnější i nejvšednější podobě.  Proslulý nizozemský fotograf Iwan Baan říká, že ho především zajímá, jak domy fungují, když je začnou používat lidé. Loni v létě s fotoaparátem v ruce po sedm dní křižoval Prahou – pěšky, na kole, ve vrtulníku. Svůj Prague Diary teď představuje v Centru architektury a městského plánování. A je to tedy v jeho pojetí podstatně jiná Praha, než jakou známe z turistických bedekrů.

Michael Kocáb: Vabank

AUDIOKNIHA, nakladatelství Témbr, 2022 

106 vikend kultura Michael Kocáb
Foto: Nakladatelství Témbr

Když Asociace vydavatelů audioknih letos vybírala počiny roku, a to v deseti kategoriích,  za „mluvené slovo mimo kategorie“ ocenila autobiografii Michaela Kocába Vabank. Proč se tato audiokniha ocitla mimo kategorie? „Díky užití publicistických postupů může v mnohém připomínat audiodokument či audiohru,“ konstatovala porota. „A široké uchopení vícehlasé četby, které dodává plastičnost a tím i přehlednost, je počinem dosud prakticky nevídaným.“ Hudba a písně Michaela Kocába působivost audioknihy ještě umocňují.   

 

Veletrh vědy

FESTIVAL/VELETRH, PVA Expo Praha-Letňany, od 8. do 10. června

Jsou spermie savců stejné? Jak byste se podepsali hlaholicí? Víte, jak vzniká epilepsie či cukrovka? Umíte se orientovat ve vlastním těle? A tušíte vůbec, co může způsobit rostlina z vaší zahrady ve volné přírodě? Na tyto a spoustu dalších otázek budou odpovídat vědci z nejrůznějších akademických pracovišť, institucí a firem při letošním ročníku Veletrhu vědy. A když už nebudete vědět, na co se ptát, můžete se při únikové hře, kterou připravili v Ústavu anorganické chemie AV ČR, proměnit na tajného agenta.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.