Ascher Challenge

VÝSTAVA, České centrum Mnichov, od 4. května do 2. června

Zika Ascher otevřel obchod s luxusními látkami v Praze v roce 1933, a i když později emigroval do Londýna, nevzdal se profese a takřka 50 let zásoboval módní domy Chanel či Dior, spolupracoval se světovými návrháři i studenty. A právě současní studenti pražské UMPRUM na jeho počest také vytvořili projekt Ascher Challenge. Unikátní kolekce z původních látek slavné firmy je teď vystavena v rámci Munich Creative Business Week v Českém centru Mnichov.

Wabi Daněk – Live 1971–1990

HUDBA, 2 CD, vydává nakl. Galén, květen 

087 vikend kultura  Wabi Danek Live
 
Foto: Galén

Vyučil se zámečníkem, byl svářečem i řidičem sanitky. Složil přes 150 písní. Wabi Daněk se už dávno stal legendou. Jeho kamarád Petr Benesch, který působil jako zvukař na Petynce, vybral teď z archivu téměř 50 koncertních nahrávek z let 1971–1990. Dvojalbum, jež nakladatelství Galén uvádí v rámci Světa knihy, představuje Wabiho v nejčistší autorské podobě, jen s kytarou: Rosa na kolejích, Ročník 47, Píseň, co mě učil listopad…  

 

Django (Francie, Itálie 2023)

SERIÁL, režie: F. Comencini, D. Evans, E. Artale, od 11. května na Canal+

087 vikend kultura Django Banner
Foto: Canal+

Filmy a seriály z americké i evropské produkce, magazíny Premier League i vlastní tvorbu nabízí streamovací služba společnosti Canal+, která právě startuje v Česku a na Slovensku. Svůj vstup na naše území oslaví 11. května premiérou seriálu Django, který je volně inspirovaný italským westernem z roku 1966. Snímek Sergia Corbucciho tehdy proslavil Franca Nera a byl také předlohou pro Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina. 

Clam-Gallasův palác

ARCHITEKTURA, Muzeum hl. města Prahy, od 4. května komentované prohlídky

Clam-Gallasův palác, jedinečný komplex v centru Prahy, prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která získala prvenství hned ve dvou kategoriích prestižní soutěže Stavba roku 2022 a stála hlavní město půl miliardy korun. Po čtyřech letech oprav se teď skvost vrcholného baroka otevírá veřejnosti – prohlídková trasa začíná na impozantním schodišti a zahrnuje celé tzv. vznešené patro paláce, jež zdobí fresky od slavného italského umělce Carloneho.  

087 vikend kultura Clam Gallas
Foto: Archiv Muzea hlavního města Prahy
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.