Čtyři pokoje a kuchyňský kout v jedné střížkovské novostavbě. Klasická prohlídka bytu, jako to chodívá s realitními makléři. Přesto je tahle v něčem jiná. Krátce si projdeme holé místnosti a pozornost na sebe brzy strhne rozlehlá terasa, ze které je výhled na okolí. Na ní právě zní modlitba, aby Ježíš Kristus byl stále s těmi, kteří zde začnou bydlet. Pražský arcibiskup Jan Graubner zrovna požehnal tomuto domu ve vlastnictví církve.

„Nepodnikáme proto, že by nás to bavilo. Nechceme ani bohatnout,“ ujišťuje přítomné novináře hlava českých katolíků. Dodává však, že se církev nějak uživit musí. Už v roce 2030 totiž stát přestane přispívat na platy kněží, které ještě donedávna plně zajišťoval. Církevní představitelé se toho ovšem nebojí – na svou novou roli „samoživitelů“ se cítí být připraveni. Tady je šest zastavení – a zkušeností.

Zbývá vám ještě 95 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.