Že je jeho cestou víra, zjistil Rostislav Strojvus v osmnácti letech, ještě v rodném ukrajinském městě. Rozhodl se stát se knězem a zvolil si podle rodinné tradice řeckokatolickou církev. V 90. letech vystudoval cyrilometodějskou teologii v Olomouci a po jejím dokončení už v Česku zůstal. Oženil se tu a stal se duchovním. Kontakt s Ukrajinou ale neztratil a od roku 2006 vedle starosti o své farníky začal také koordinovat církevní humanitární projekty zaměřené na pomoc této zemi.

O deset let později vstoupil do české armády a stal se kaplanem 71. mechanizovaného praporu Hranice. Válka na Ukrajině jeho duchovní službě přidala další rozměr: coby armádní kaplan a překladatel pomáhal ve vojenském újezdě v Libavé na Olomoucku při výcviku ukrajinských vojáků. Mnozí z nich už měli za sebou zkušenost z aktuálních bojů. Strojvus jim pomáhal vyrovnat se s těžkými situacemi, které ve válce zažili, a mluvil s nimi i o strachu a smrti. „Ve válce vždy dochází k útokům na lidskou důstojnost v různých směrech. Je to výbuch emocí. Úlohu kaplana cítím v tom, že je má tlumit,“ říká osmačtyřicetiletý vojenský duchovní.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.