Tři měsíce strávil v roce 2014 český fotbalový trenér Ivan Hašek na lavici katarského klubu Qatar SC, jenž sídlí v hlavním městě Dauhá. Odvolán byl tehdy po nepovedeném vstupu do sezony hned po dvou zápasech. I během této doby ale pochopil přístup místních lidí k populárnímu sportu. A zjistil, jak velký byznys fotbal představuje nejen pro Katar, ale pro celý region okolo Perského zálivu.
„Peněz v katarské lize je dnes o něco méně, než když jsem tam trénoval. Sice v Kataru stále hrají kvalitní hráči, ale nejsou to světové superhvězdy. Přisuzoval bych to hlavně tomu, že ostatní země, jako Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty, do místních soutěží začaly ještě více investovat,“ říká.
Nejvyšší fotbalová liga v Kataru je tak podle něj z hlediska kvality hráčů v rámci Arabského poloostrova až na třetím místě. Teď se ale na katarských stadionech, kde se hraje dvaadvacáté mistrovství světa, prohánějí největší fotbalové hvězdy. Katařany organizace jedné z nejsledovanějších sportovních akcí planety stála okolo 225 miliard dolarů (zhruba 5,3 bilionu korun). A podle Haška chce Katar především ukázat světu, co tak malá země vlastně dokáže vybudovat.
HN: V jakém stavu je katarský fotbal?
Je v něm méně peněz než v době, kdy jsem tam trénoval. V katarské lize už nehrají takové hvězdy, jako třeba Španěl Xavi, který v letech 2015 až 2019 působil v klubu Al Sadd SC. Ale pořád tam jsou zahraniční hráči na slušné výkonnostní úrovni, kteří kvalitu první ligy zvedají. A kluby je dokážou zaplatit. Pro české fanoušky může být třeba zajímavé, že v klubu Al Gharafa momentálně působí bývalý trenér Sparty, Ital Andrea Stramaccioni. Kvalitativně je ale katarská liga v současnosti v rámci Perského zálivu až na třetím místě.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.