Generál Charles de Gaulle, vůdce odboje proti Německu a poválečný prezident Francie, byl i v soukromí velmi uzavřený. Morous. K jednomu člověku se ale choval s velkou vřelostí: ke své dceři Anne. Anne byla mentálně postižená, narodila se s Downovým syndromem. De Gaulle jí často zpíval, bavil ji pantomimou, dělal před ní nejrůznější opičky. Manželé de Gaullovi dívku, v rozporu s tehdy běžnou praxí, nedali do ústavu, ale vychovali ji společně se dvěma staršími dětmi, které měli. Anne dokázala jasně vyslovit jen jedno jediné slovo: tatínek (papa). Od roku 1948, kdy ve dvaceti letech zemřela na zápal plic, nosil de Gaulle její fotografii v náprsní kapse do konce života.

Proč je to důležité? Velcí političtí lídři musí mít rozhled, schopnost vést a inspirovat. Ale pokud nemají v pořádku základní hodnoty a city, může jejich vůdcovství být nikoliv pozitivní, ale zkázonosné. „Politika bez svědomí má sklon ke kriminalitě,“ prohlásil jednou německý kancléř Helmut Schmidt.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.