V roce 1968 českoslovenští občané nepochybně podporovali vládnoucí komunisty, o zavedení kapitalismu prakticky nikdo nestál. Zároveň ale lidé požadovali stále větší demokratizaci. „Nevyhnutelně by se objevovaly strany, které by byly proti plánované ekonomice,“ říká historik Jakub Rákosník o vývoji, jenž by nastal, nebýt invaze armád Varšavské smlouvy. K ní došlo 21. srpna před 54 lety. 

HN: Mohl komunismus přežít, kdyby lidem zajistil stejnou životní úroveň jako na Západě?

Mohl. S pomocí útlaku. Ale stejnou životní úroveň by stěží dokázal zajistit. Neexistoval trh, který by určoval ceny. Tím pádem stát ani nemohl efektivně alokovat zdroje. Před rokem 1989 se v nemalé míře žilo takzvaně z podstaty. Neopravovaly se domy nebo se neinvestovalo do životního prostředí, protože systém na to nedokázal vytvářet dost prostředků nad rámec svých základních cílů, jako bylo udržení plné zaměstnanosti nebo levných potravin. Takže socialismus, tak jak fungoval, nebyl v porovnání s tržním řádem dostatečně efektivní.

HN: Takže kdyby socialistické zřízení bylo schopno kapitalismu úspěšně konkurovat, lidé by kapitalismus nutně nechtěli, ale ono prostě obstát nemohlo?

Přesně tak. Marxisticko-leninský program byl založen na uspokojování racionálních životních potřeb. Ekonom se samozřejmě zasměje, protože co to je racionální potřeba? Lidské potřeby mohou být neomezené. Revoluce předpokládala nejen transformaci vlastnických vztahů, ale také proměnu myšlení, vytvoření onoho, jak se tomu říkalo, nového sovětského člověka. A v tom komunistické režimy úspěšné nebyly. Naopak, socialismus narazil na konzumní mentalitu a v konzumu nebyl schopen proti tržnímu řádu obstát.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.