Díky tomu, že je v Praze coby diplomat již potřetí, mluví ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis perfektně česky a má kontakty na většinu zdejších politiků. Jeho manželka Olha vystudovala bohemistiku a srdce značné části české veřejnosti si získala emotivním proslovem při demonstraci na Václavském náměstí krátce po začátku ruského útoku. „V určitém smyslu mě vlna solidarity překvapila. A jsem za to překvapení vděčná. Hlavně aby odhodlání vydrželo, aby názorů, že to není moje válka, nebylo víc, než je normální. Aby to procento nerostlo s únavou společnosti, kterou chápu,“ říká Olha Perebyjnisová.

HN: Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděli, že začala válka na Ukrajině?

Ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis vystoupil 24. února 2022 v Praze na tiskové konferenci k situaci na Ukrajině
Jevhen Perebyjnis na tiskové konferenci 24. února, kde bezprostředně po ruské invazi vyzval Západ, aby jednal. „Dnes v noci se svět změnil, nejde už jen o Ukrajinu,“ řekl.
Foto: ČTK

Jevhen Perebyjnis: Byla to směs pocitů – nejspíš vzteku, hněvu a nejistoty. Kolem páté hodiny ráno mě vzbudil telefonát našeho vojenského přidělence. V první chvíli jsem tomu nevěřil. Všichni jsme čekali nějaké provokace na východě u Donbasu, ale že to bude tak plošný frontální útok, jsem neočekával. Zkontroloval jsem zprávy a přesvědčil jsem se, že Rusové opravdu zahájili útok po celém území Ukrajiny. Volal jsem panu ministrovi zahraničních věcí Lipavskému a pak jsem nařídil, aby se všichni zaměstnanci dostavili na ambasádu. Po krátké poradě jsem dal několik pokynů, co budeme dělat, a začali jsme pracovat. Po prvním šoku následovalo přesvědčení, že musíme udělat všechno možné, abychom svou zemi ubránili.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se