Jihofrancouzskému městu Grenoble se nestává často, aby se dostalo na titulní stránky celostátních novin. Tento týden se mu to ale vrchovatě podařilo. Radnice schválila nový režim pro městská koupaliště a povolila nošení burkin, celotělových plavek. Okamžitě na sebe strhla pozornost zbytku Francie.
V jakém úboru mohou ženy ve studentském Grenoblu chodit plavat, by se sotva stalo předmětem zájmu za hranicemi města. Tohle je ale speciální případ. Spor o burkiny se vede ve Francii už dlouho coby součást debaty o islamizaci země, respektive udržení sekulárního charakteru státu. Část politické reprezentace tvrdí, že burkiny, které nosí hlavně ženy v muslimském světě, nepatří do veřejného prostoru, protože jsou projevem víry. Ze stejného důvodu nesmí studenti a zaměstnanci státu například nosit viditelné náboženské symboly ve školách a na úřadech, jako třeba kříže na krku nebo židovské jarmulky na hlavách.
Francie je u konce s dechem. Evropu by mohla čekat paralýza
Debata o sekularismu ve Francii přichází ve vlnách, ta poslední nastala před letošními prezidentskými volbami a týkala se hidžábů, šátků na hlavách muslimek. Část politiků navrhovala, že by se vůbec neměly nosit na ulici. V zemi, kde žije šest milionů muslimů, v naprosté většině mírumilovných, která ale zažila teroristické útoky spáchané tamními džihádisty, to vyvolává emoce a až do ruské invaze na Ukrajinu téma dominovalo politické kampani.
Burkiny jsou však speciální případ. Francouzský ústavní soud je před několika lety označil především za oděv, a nikoliv primárně za projev vyznání. Samy ženy to tak také většinou pociťují. Podle průzkumů mají burkiny podporu i mezi ateistkami nebo Francouzkami jiné než islámské víry. Stydlivějším typům či ženám s různými alergiemi způsobenými slunečním zářením nabízejí možnost se na veřejnosti vykoupat.
Liberální starosta Grenoblu Éric Piolle označil svoje město za „feministické“ a dosavadní předpis zakazující burkiny naopak za „diskriminující“ ženy, proto o něm nechal hlasovat. Šéfa regionu Auvergne‑Rhône‑Alpes Laurenta Wauquieze ale tenhle argument nepřesvědčil a vyhlásil, že kraj s okamžitou platností pozastavuje dotace odbojnému městu. „Starosta Piolle se definitivně rozešel s hodnotami Francouzské republiky. Nebudeme podporovat tento druh separatismu,“ zdůvodnil trest konzervativec Wauquiez.
Teprve uvidíme, jak to dopadne, protože do věci se zřejmě vloží soudy. Součástí zrušeného předpisu ale byl i zákaz chození „nahoře bez“ – a ten teď také padl. U jednoho bazénu v Grenoblu se proto dost možná sejde žena zahalená od hlavy po paty s tou s odhalenými ňadry. I zakrytí prsou totiž podle radnice diskriminovalo ženy, a tak jim město vyšlo vstříc.
Tahle změna ovšem ve francouzských médiích už nikoho nezaujala. Jiný kraj, jiný mrav.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist