Manažerka, která si umí vybrat schopné lidi
Kateřina Jirásková, vítězka kategorie TOP manažerka Česka 2021, zajišťuje toky peněz a financování v konglomerátu desítek firem skupiny PPF, jejíž souhrnná bilanční suma je kolem jednoho bilionu korun. Stará se tak o majetek, který by pokryl asi dvě třetiny ročních rozpočtových příjmů českého státu.
Bývalí i současní spolupracovníci mluví o devětačtyřicetileté finanční ředitelce PPF Kateřině Jiráskové s respektem. Vyzdvihují její odbornost, talent při sestavování týmů a pracovitost. „Vždy dodává více, než musí. Možná je to dané i tím, že je žena a cítí, že musí být o level výš, aby v mužském prostředí uspěla,“ říká jeden z nich, který si přál zůstat v anonymitě. Svojí erudicí a loajalitou si Jirásková v minulosti také otevřela dveře k hlavnímu akcionáři PPF Petru Kellnerovi. Kellner a PPF v minulosti prosluli úspornou komunikací, a když příležitostně potřebovali něco médiím sdělit, byla to často právě finanční ředitelka, kdo před veřejností reprezentoval „vlídnou tvář“ skupiny.
Do vedení největší firmy v Česku se Jirásková dostala díky předchozí mnohaleté zkušenosti v oblasti kapitálových trhů. Po studiích na VŠE začínala v Conseq Finance, firmě tehdy orientované na obchodování s dluhopisy. Tam byl jejím šéfem Petr Milev, jenž se pro mladou obchodnici s obligacemi stal tak trochu mentorem. V roce 2000 Milev odešel do PPF budovat divizi na správu aktiv a Jiráskovou si přivedl s sebou jako portfolio manažerku. Kellnerova skupina tehdy vlastnila Českou pojišťovnu, později vytvořila společný podnik s italskou Generali. Generali PPF Asset Management nakonec spravoval majetek penzijních fondů asi za devět miliard eur, od Polska až po Kazachstán. Když se pak Milev po necelých čtyřech letech přesunul do vedení PPF banky, stala se Jirásková místo něj šéfkou největší firmy na správu aktiv v zemi.
V této roli se naplno ukázal její talent vybírat si do týmu schopné profesionály a motivovat podřízené. Všiml si toho i hlavní akcionář PPF Petr Kellner, neboť divize občas připravovala posudky a ocenění pro jeho plánované investice. V roce 2013 si majitel PPF Jiráskovou vybral za finanční ředitelku celé skupiny. Tak se stala součástí nejužšího okruhu jeho spolupracovníků. Jako CFO byla v posledních letech u všech zásadních transakcí či změn ve skupině.
V malém medailonku ve výroční zprávě za rok 2019 Jirásková naznačila, co je pro ni v životě důležité. Už na benešovském gymnáziu, kdy hrávala basketbal a léto trávila na brigádách, pochopila, že “pečení holubi do huby nelétají” a že “dobrý tým je základ všeho.” Připojila i motto: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ V té době se už na PPF řítila pohroma v podobě koronavirové pandemie, která zasáhla jeden z pilířů podnikání skupiny – splátkovou firmu Home Credit. Největší nebankovní poskytovatel spotřebitelských úvěrů na světě, působící v deseti zemích od Ruska až po Čínu, strhl o rok později celou PPF do ztráty 7,4 miliardy korun. Šlo o první ztrátu za třicet let existence PPF. Situaci zkomplikovalo i Kellnerovo nečekané úmrtí loni v březnu. Kateřina Jirásková se stala členkou nově vytvořeného čtyřčlenného řídícího výboru, vedeného menšinovým akcionářem Ladislavem Bartoníčkem.
Právě řešení Home Creditu bude pro Jiráskovou nyní jedním z hlavních úkolů. Bartoníčkovo vedení zatím zdárně dotahuje transakce, které vytyčil ještě Kellner, například spojení česko-slovenské části Home Creditu s bankou Moneta. Pro další části splátkového byznysu také hledá partnery.
Jirásková řekla HN, že úkolem vedení je nyní dotáhnout rozpracované i nové projekty, například rozšíření Monety, kde už je firma největším akcionářem. V poslední době jí také podle jejich slov přibyla práce na „kvantifikaci nesnadno spočítatelných dopadů našeho podnikání na okolní prostředí z pohledu udržitelnosti“, včetně vytvoření ESG kritérií a informování o jejich plnění. „Je moc fajn vědět, že spoustu kritérií už plníme jako samozřejmou součást podnikání, ale je třeba začít lépe reportovat. A samozřejmě mě jako vždy budou zaměstnávat čísla,“ řekla HN.
A má vůbec takto vytížená top manažerka čas na odpočinek? Podle svých slov jsou to hlavně víkendy s rodinou (Jiráskovi vychovávají dva teenagery), túry v Krkonoších nebo čtení či divadlo po večerech. „Recept na volný čas je jednoduchý – dělejte, co vás baví – a to platí i o práci,“ říká.
Akvizice jsou jako děti, nelze určit nejoblíbenější
Na druhém místě v kategorii TOP manažerka Česka 2021 se umístila Katarina Kohlmayer, finanční ředitelka investiční skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka.
Studovala na Harvardu, byla výkonnou ředitelkou jedné z největších investičních bank světa Morgan Stanley a od roku 2014 působí jako pravá ruka miliardáře a jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka. V životě se ekonomka Katarina Kohlmayer řídí heslem, že všechno zlé je k něčemu dobré. „Ono zlé se někdy stane každému. Mě osobně to pak nutí podívat se na věc z jiného úhlu pohledu a najít nové řešení. A při tomto procesu třeba zjistíte, že jste poznali nové lidi, kteří vám pomohli posunout se zase o kus dál,“ říká.
Na cizí jazyky si rodačka z Piešťan nevěřila, a tak v mládí při výběru studií namísto filozofické fakulty zvolila ekonomickou. V roce 1989 pak získala stáž v západním Německu, kde poznala nové přátele z USA, kteří jí pomohli najít místo za jednou z přepážek v americké bance v hlavním městě Spojených států Washingtonu. Do Ameriky vyrazila o rok později a poté, co se naučila anglicky, přihlásila se na studijní program MBA na Harvardu, který úspěšně dokončila.
V Morgan Stanley Kohlmayer působila 15 let, z toho 12 v Londýně a tři roky v Moskvě. V Londýně se vypracovala až na pozici výkonné ředitelky a podílela se zde na obřích transakcích, jako bylo uvádění Gazpromu na londýnskou burzu, fúze farmaceutických firem Sanofi a Synthelabo či získání ruského producenta nápojů a mléčných výrobků Wimm‑Bill‑Dann společností Pepsico.
Od roku 2014 Kohlmayer pracuje jako finanční ředitelka v investiční skupině KKCG miliardáře Karla Komárka. Nejvíce si na něm váží jeho odvahy, charismatu a schopnosti vytyčit jasnou strategii a vize společnosti. Mezi nejvýznamnější počiny, na kterých se Kohlmayer v KKCG doposud podílela, patří mimo jiné vstup fondu Apollo do Sazka Group, dnes přejmenované na Allwyn, nebo prodej cestovní kanceláře Fischer do rukou německé Rewe.
TOP podnikatelky Česka 2021
Tu vůbec nejoblíbenější akvizici v rámci svého současného zaměstnavatele ale Katarina Kohlmayer zvolit nedokáže. „To je jako ptát se na vaše nejoblíbenější dítě,“ odpovídá. S manželem Václavem Kohlmayerem má dvě dcery – devatenáctiletou Emmu a dvanáctiletou Carlu. Emma vloni absolvovala roční studium na UMPRUM v Praze a závodně vesluje. Nyní studuje první ročník na prestižní americké Yaleově univerzitě. Mladší Carla žije s rodiči, ráda peče a zpívá. Sama finanční ředitelka tráví nejraději čas právě s rodinou, ráda také cestuje a čte.
Ženy umí otupit ostré hrany mužského ega
Třetí místo v kategorii TOP manažerka Česka 2021 obsadila Daniela Pešková, členka představenstva a ředitelka retailového bankovnictví v České spořitelně.
Ocenění pro nejlepší manažerku získala Daniela Pešková v posledních čtyřech letech dvakrát. I letos se zařadila mezi tři nejlepší. Členka představenstva a ředitelka retailového bankovnictví v České spořitelně je jednou z nejznámějších tváří tuzemského finančního světa. V bankovním sektoru pracuje už bezmála čtvrt století, a byla tak svědkem toho, jak se z oboru, jenž byl vždy považován spíše za mužský, stalo odvětví, ve kterém se stále více prosazují i ženy.
Dávno pryč jsou doby, kdy se bankéřky v rámci vzdělávacích programů učily nemluvit příliš vysokým hlasem anebo to nepřehánět s líčením, aby obstály v prostředí z drtivé většiny tvořeném muži. Naopak schopnosti, ve kterých ženy oproti svým protějškům podle Peškové přirozeně vynikají – potlačení vlastního ega, větší ochota naslouchat druhým nebo trpělivost -, mohou pomoci v urovnání neshod, které výrazně znesnadňují přijímání klíčových rozhodnutí.
Přesně tak tomu bylo vloni v případě bankovní identity, projektu, na němž domácí finanční domy pracovaly déle než dva roky a který měl významným způsobem pomoci v digitalizaci státní i soukromé sféry. Kvůli sporům mezi rozhádanými bankéři to ale v jednu chvíli vypadalo, že projekt v původní podobě nevznikne. Právě tehdy se ukázalo, proč je důležité mít ve vedení firem ženy – protože občas umí vyjednat i dohody, na kterých se muži zaseknou.
„Osobní rozhovory s kolegy z ostatních bank byly intenzivní. Ovšem přirozeně konsenzuální ženský element celé jednání urychlil,“ říká sedmačtyřicetiletá bankéřka.
Projekt bankovní identity tak byl nakonec spuštěn za jednotných podmínek, na kterých se shodla rozhádaná vedení bank a vloni tento digitální nástroj využily k elektronické komunikaci se státními úřady i firmami stovky tisíc lidí. Pešková tehdy při odblokování sporů v jednáních spojila síly mimo jiné i s kolegyní z branže Michaelou Lhotkovou, která je také členkou představenstva, ovšem v konkurenční ČSOB, kde zodpovídá za inovace.
Volný čas Pešková, jež svou profesní kariéru odstartovala v roce 1998 v tehdejší GE Money Bank, nejraději tráví s rodinou. S manželem Viktorem Peškou, ředitelem prodeje a marketingu v developerské společnosti Crestyl, vychovává dvě dcery a syna. Označuje se za knihomolku a nejlépe si vyčistí hlavu manuální prací, například na chalupě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist