Snímky zenových domů architekta Petra Stolína, dvou lehkých, plastem opláštěných dřevěných kvádrů s velikými okny, byly publikovány ve spoustě odborných magazínů po celém světě. V roce 2016 budova zvítězila v prvním ročníku České ceny za architekturu, o niž se ucházelo bezmála pět set staveb. Dveře se v zenových domech netrhnou. Jsou esencí jednoduchosti, skromnosti a upřímnosti, stejně jako architektonické pravdivosti a nápaditosti. Jsou vlastně jakýmsi zhmotněným autoportrétem Petra Stolína. „Objevují se v nich prvky, se kterými naprosto souzním, jsou moje, nikde jinde jsem je neviděl, vyšly ze mě a z mých potřeb,“ říká architekt, když jdeme do pracovny. „Opravdu odrážejí můj vztah ke světu, k profesi, k věcem, ke mně samotnému… to hlavně. Díky nim jsem si uvědomil, kolik toho kolem sebe potřebuju, abych byl spokojený. Zjistil jsem, že je toho velmi málo, a to pro mě bylo zásadní poznání. Domy mi změnily život. Takže ano, jsou mým autoportrétem,“ říká Stolín, který projektuje v tandemu se svou partnerkou Alenou Mičekovou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.