Půda v nosorožčím výběhu je udusaná jako mlat. Na tvrdé zemi nehybně polehávají čtyři monumentální tvorové. Jsou to samice nosorožce bílého jižního, jedné z největších atrakcí Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Pracovník zoo Jan Stejskal ujišťuje, že zvířata v ohradě nejsou apatická, prostě jen odpočívají. Před dvanácti lety se tu procházeli jejich ještě vzácnější příbuzní. Čtyři nosorožci bílí severní, poslední exempláře na planetě. Královédvorská zoo je ale v roce 2009 převezla do Afriky v naději, že se v přirozených podmínkách rozmnoží. To se bohužel nepodařilo, ze čtyřčlenného stádečka dnes žijí pouze dvě samice, které jsou už na početí potomka příliš staré. Poslední samec severního bílého nosorožce na světě, Súdán, byl kvůli nemoci utracen veterináři v Keni v roce 2018.

„Nosorožec Súdán se stal symbolem ničení divoké přírody člověkem, ale zároveň i vzpoury proti této destrukci,“ říká ve své kanceláři s výhledem na výběh kejhajících plameňáků ředitel královédvorské zahrady a také nezávislý senátor Přemysl Rabas. Súdána přivezl v roce 1975 z Afriky spolu s dalšími několika jedinci vymírajícího poddruhu někdejší legendární ředitel tohoto zooparku Josef Vágner. Doufal, že zvíře na pokraji vyhynutí v zajetí rozmnoží a přispěje k jeho záchraně. Ve Dvoře se pak sice narodila čtyři mláďata, na pokračování rodu to ale nakonec nestačilo. „Poslední šancí je nyní umělé oplodnění,“ říká Jan Stejskal, který koordinuje mezinárodní program na záchranu těchto tlustokožců.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.