Na jaře roku 1919 všichni věřili, že španělská chřipka, která si po celém světě vyžádala desítky milionů mrtvých, je na ústupu. Jenže virus A/H1N1 na začátku roku 1920 udeřil znovu a v celkovém součtu skosil 50 milionů lidí. Nemoc získala přívlastek „španělská“ proto, že tato tehdy neutrální země jako první o jejím výskytu informovala, zatímco válčící státy její existenci tajily.

V historických knihách se píše, že v průběhu roku 1920 se život v Evropě vrátil do normálních kolejí. Jenže co se stalo s ještě nedávno vraždícím virem? Podle virologa Jeffreyho Taubenbergera z amerického Národního ústavu zdraví, který poskytl rozhovor listu Washington Post, „španělský“ virus nezmizel ze dne na den, jen po jaře 1920 způsoboval lehčí průběh onemocnění. Pomohlo také to, že planeta byla předchozím virem dostatečně promořená – v roce 1920 se už dalo říct, že se jím nakazila třetina planety. Nyní se uvádí, že koronavirem způsobujícím covid‑19 se od začátku roku 2020 nakazila zhruba čtvrtmiliarda lidí. A to jsou pouhá tři procenta světové populace. Vědci však věří, že k ukončení současné pandemie přispěje spíše účinné očkování.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.