Pokud si někdo spojuje německé víno jen s Moselou, je to v pořádku, ale nestačí to. Německo má celkem třináct vinařských oblastí, ta nejblíž českým hranicím je v Sasku kolem Drážďan. Celkem Němci pěstují víno na 103 180 hektarech, což je třeba osmkrát méně, než mají Francouzi. Pro srovnání, v Česku je rozloha vinic zhruba 18 tisíc hektarů. Vinařský průmysl zaměstnává v Německu 72 tisíc lidí a má obrat kolem dvou miliard eur, tedy zhruba 51 miliard korun.

To z něj v porovnání s ostatními obory německé ekonomiky dělá trpaslíka, který se ale díky podpoře dotací z Evropské unie stará o udržování krajiny a úzce se propojuje s dalšími obory, jako je turistika nebo gastronomie. „Vinařský byznys není komerčně sám o sobě udržitelný. Jen polovina vinařů dokáže vytvořit příjem, který je uživí,“ říká profesorka Simone Looseová z Univerzity Gasenheim, kde se tradičně vzdělávají mladí němečtí vinaři. Svoji roli hrají fondy EU a potřeba vytvářet „pozitivní externality“, jak říkají ekonomové, tedy kultivovanou krajinu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.