Demokracie v Česku zatím neupadá. Hlavně proto, že vlády ANO a sociální demokracie za posledních osm let nezničily klíčové instituce dohlížející na dodržování pravidel právního státu. „Jsme svědky různých pochybení, váhání, odkladů, ale vcelku to pořád ještě funguje. Tím se také lišíme od Maďarů a Poláků,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny bývalý premiér a šéf Senátu Petr Pithart. Česko nemá podle něj tak divokou historii a tolik hlubokých ran jako Poláci a Maďaři, a také proto je přesvědčen, že se nakonec spíše budeme blížit kvalitou demokracie Německu než našim sousedům na severu a východě.

HN: Sledoval jste předvolební debaty? Věříte, že vyhraje zase Andrej Babiš?

Je jedno české přísloví, kterému nikdo nerozumí: Lepší drzé čelo než poplužní dvůr. Také jsem nevěděl, co to vlastně znamená, než jsem zjistil, že poplužní dvůr je výnosně pronajatý statek. Tak já bych to teď inovoval: nejlepší je drzé čelo a k tomu poplužní dvůr. Babiš teď má opravdu obojí: Má pro sebe hodně výnosně pronajaté celé Česko a k tomu nebetyčnou drzost. A drzosti, kterou různým lhaním a nálepkováním projevuje v debatách, je hrozně těžké se bránit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.