Hlavně aby to nebyl pomník. Základní poučce při vzniku biografického uměleckého díla se scenáristé nového komiksu Štefánik – Gabriela Kyselová a Michal Baláž – vyhnuli vtipným obloukem. Svůj pohled na jednoho ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika vystavěli na tom, jak se po politikově předčasné smrti snaží sochař Bohumil Kafka mnoho let naplnit zakázku na pomník v nadživotní velikosti.

Štefánik, komiks

Tvůrci tak spolu s hravou kresbou výtvarníka Václava Šlajcha suverénně vystupují z limitujících kontur tuzemského životopisného komiksu. Je to žánr populární ve většině zemí, kde se komiks rozvíjí. A v komiksových velmocích, jako je Francie, se dávno z počátečních rozpaků v podobě ilustrací k hodinám dějepisu proměnil v ambiciózní tvůrčí proud.

V Česku v posledních pěti letech historický a biografický komiks také prožívá boom. Ale mnohdy zůstává právě jen u obrázků z dějin, které ztvárňují to, co už čtenáři řekl text. Štefánik je jiný. Proto, že se autoři zdráhají odpovědět na otázku, jaký byl: více politik, generál, astronom, vědec, světoobčan, či dobrodruh? 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.