Dva malíři, kteří se nikdy nepotkali, se setkávají na výstavě pojmenované Kód geometrie v pražské Galerii Villa Pellé. Vladislav Mirvald a Jan Kaláb pocházejí z odlišných generací i prostředí a dělí je od sebe bezmála šedesát let dvacátého století, což se v umění jeví jako světelné roky. Ale jak se ukazuje, je to jen vzdálenost zdánlivá.

Mirvald
Vladislav Mirvald (nahoře Pocta republice) a Jan Kaláb (White Vibration) hledají vyšší řád a jeho prostřednictvím se snaží proniknout k podstatě světa.
Foto: Galerie Villa Pellé
Jan Kaláb

Vladislavu Mirvaldovi by bylo letos sto let a expozice ve Ville Pellé je pojata jako pocta k výročí jeho narození – další dvě Mirvaldovy výstavy probíhají v Lounech, městě, s nímž spojil svou existenci. V průběhu uměleckého života podnikl dobrodružnou cestu od kubismu přes krajinomalby, experimenty s tušovými kresbami až po nesmírně působivou abstraktní malířskou tvorbu: zúročil svoje svrchované znalosti deskriptivní geometrie, již studoval i vyučoval a která jej přivedla k pochopení zákonitostí zobrazování prostoru. Oporu nacházel ve vědeckých poznatcích.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.