Dva malíři, kteří se nikdy nepotkali, se setkávají na výstavě pojmenované Kód geometrie v pražské Galerii Villa Pellé. Vladislav Mirvald a Jan Kaláb pocházejí z odlišných generací i prostředí a dělí je od sebe bezmála šedesát let dvacátého století, což se v umění jeví jako světelné roky. Ale jak se ukazuje, je to jen vzdálenost zdánlivá.

Mirvald
Vladislav Mirvald (nahoře Pocta republice) a Jan Kaláb (White Vibration) hledají vyšší řád a jeho prostřednictvím se snaží proniknout k podstatě světa.
Foto: Galerie Villa Pellé
Jan Kaláb

Vladislavu Mirvaldovi by bylo letos sto let a expozice ve Ville Pellé je pojata jako pocta k výročí jeho narození – další dvě Mirvaldovy výstavy probíhají v Lounech, městě, s nímž spojil svou existenci. V průběhu uměleckého života podnikl dobrodružnou cestu od kubismu přes krajinomalby, experimenty s tušovými kresbami až po nesmírně působivou abstraktní malířskou tvorbu: zúročil svoje svrchované znalosti deskriptivní geometrie, již studoval i vyučoval a která jej přivedla k pochopení zákonitostí zobrazování prostoru. Oporu nacházel ve vědeckých poznatcích.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se