Téměř gotický zjev černovlasé Alicje Knast ladí se zdmi Anežského kláštera, kam ředitelka Národní galerie Praha dorazila na fotografování po anglicky vedeném rozhovoru v rokokovém paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Státní organizaci, která v sedmi budovách spravuje a vystavuje největší českou sbírku uměleckých děl, řídí rodačka z polského Radlína od začátku letošního roku.

Předtím vedla Slezské muzeum v Katovicích, jež získalo v roce 2017 titul Evropské muzeum roku, ale loni byla z funkce odvolána, protože podle svých podporovatelů odmítla instituci poskytnout k předvolební kampani vládní strany. Neoprávněnost jejího vyhazovu později uznal soud.

V Česku čelila první kontroverzi letos v červnu. Ve Veletržním paláci protestovala skupina výtvarníků, kteří tam přinesli svá díla a novou ředitelku hlasitě kritizovali za prázdné výstavní prostory a chybějící informace o tom, co bude s Národní galerií dál. Rozruchu využil i jeden z lídrů ODS Jan Skopeček k vyjádření, že významné kulturní instituce by měli vést jen Češi.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.