Téměř gotický zjev černovlasé Alicje Knast ladí se zdmi Anežského kláštera, kam ředitelka Národní galerie Praha dorazila na fotografování po anglicky vedeném rozhovoru v rokokovém paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Státní organizaci, která v sedmi budovách spravuje a vystavuje největší českou sbírku uměleckých děl, řídí rodačka z polského Radlína od začátku letošního roku.

Předtím vedla Slezské muzeum v Katovicích, jež získalo v roce 2017 titul Evropské muzeum roku, ale loni byla z funkce odvolána, protože podle svých podporovatelů odmítla instituci poskytnout k předvolební kampani vládní strany. Neoprávněnost jejího vyhazovu později uznal soud.

V Česku čelila první kontroverzi letos v červnu. Ve Veletržním paláci protestovala skupina výtvarníků, kteří tam přinesli svá díla a novou ředitelku hlasitě kritizovali za prázdné výstavní prostory a chybějící informace o tom, co bude s Národní galerií dál. Rozruchu využil i jeden z lídrů ODS Jan Skopeček k vyjádření, že významné kulturní instituce by měli vést jen Češi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se