Které knihy máte právě na svém nočním stolku?

131 Vikend Sloup
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze, nakladatelství Lidové noviny, 2020
Foto: Nakladatelství Lidové noviny

První z nich jsou půvabné pohádky Otakara Moravce Za Krušpánka krále. Vylovila jsem je z krabice plné knih, které vyřadili v jedné školní knihovně, a teď mi před spaním dělají radost. Druhou je publikace kolektivu autorů Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze: Počátky rekatolizace v Čechách v 17. století. Sleduje vznik a osudy této kontroverzní barokní památky, která hýbe veřejným prostorem i dnes. A pak samozřejmě poslední čísla Respektu.

A jakou hudbu právě posloucháte?

Naposledy jsem si pustila nové CD pražské kapely Džezvica, která hraje balkánské rytmy a melodie. Spolehlivě člověka roztančí. A pak moji srdcovou záležitost, Biberovy Růžencové sonáty pro housle a varhany, tentokrát v podání Lucie Sedlákové Hůlové za doprovodu Jaroslava Tůmy. Obdivuhodný počin.

131 Vikend Poncarova
Jana Poncarová: Podbrdské ženy, Motto, 2020
Foto: nakladatelství Motto

Co jste četla a poslouchala v čase, kdy jsme nemohli do knihoven ani na koncerty?

Jedním dechem jsem přečetla Podbrdské ženy Jany Poncarové či Do tmy Anny Bolavé. K zamyšlení mi Ježíšek přinesl útlou knížku esejů cestovatele Jiřího Hanzelky O toleranci, která by podle mého názoru měla být povinnou četbou. A na cestu po východní a jižní Evropě a po osmanské říši jsem se vydala s arménským poutníkem Šimonem Polským v knize Putování 1608–1618.

Našla jste mezi těmi knihami lék na neradostné situace?

Lékem na blbou náladu je rozhodně Jiří Anderle, jeho rozhlasový pořad Láska za lásku a také kniha Na Hradčanech. Chodívala jsem se s ní v ruce projít na Nový Svět během lockdownu. Balzám!

131 Vikend NaHradcanech
Jiří Anderle: Na Hradčanech, Radioservis, 2019
Foto: nakladatelství Radioservis

Se kterým autorem byste dnes ráda zašla na sklenku dobrého vína?

Bylo by mi ctí potkat se s Jiřinou Šiklovou, která bohužel pozvání již nemůže přijmout. Povídaly bychom si o babičkách, matkách, dcerách a vnučkách, o stárnutí…

A se kterým skladatelem byste vydržela i desetihodinový let?

Zkusila bych Georga Philippa Telemanna, a pokud by mi stačila moje lámaná němčina, mluvili bychom o zahradničení. Jeho vášeň ke květinám byla už v polovině 18. století všeobecně známá – dokonce vypěstoval vlastní druh pivoňky a cibulky mu z Anglie posílal i jeho přítel Georg Friedrich Händel. Třeba by mi poradil nějaké své triky.

Autorka je publicistka, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist