Vladimír Iljič Lenin kdysi hřímal: "Kapitalisté sami nám prodají provaz, na kterém je my pověsíme!" Naznačil tak vztah bolševiků k podnikatelskému stavu i jejich plány. Klement Gottwald v roce 1946 sice sliboval, že drobné podnikání zachová, o dva roky později ale spustil likvidaci všech živností, včetně těch nejmenších. Přestože současná KSČM opět prohlašuje, že malé a "poctivé" podnikatele podporuje, vlastnictví "výrobních prostředků" dodnes vzbuzuje u nejednoho člena strany podezření.
Přesvědčila se o tom i učitelka Ivana Levá. Když byla v letech 2002 až 2013 poslankyní parlamentu za KSČM, v majetkovém přiznání napsala, že získala peníze prodejem akcií. "Pak se na setkání s voliči přihlásila starší soudružka a prohlásila: Nebojte se, my nevěříme ani slovu z toho, co o vás a o těch akciích psali v novinách!" Levá vzpomíná také na to, jak do sněmovny jednou přišel její stranický kolega Petr Braný, jenž si přivydělával jako zástupce firmy Oriflame, a přinesl s sebou tašku plnou kosmetiky. Poslankyně Levá v sobě objevila podnikatelského ducha a nabídla zboží dalším soudružkám. "Všechny si to koupily! Když jsem se pak pochlubila Petrovi, povídá: To jsi nemusela, to byl přece dárek, já mám pod sebou stovky lidí!" Exposlanec Braný říká, že jeho tým v systému Oriflame tehdy čítal jen desítky prodejců a dnes se touto činností už nezabývá.
Pokud jsou mezi členy KSČM úspěšnější podnikatelé, až na výjimky se tím nechlubí. "Členové strany to v podnikatelském prostředí nemají jednoduché," tvrdí bývalý poslanec Josef Šenfeld, který je držitelem akcií zemědělského podniku. Podle něj se na komunisty-kapitalisty dívají ostatní skrz prsty. Nicméně místopředseda strany Václav Ort vlastní rodinný hotel v Sobotce, poslankyně Květa Matušovská zase na Pardubicku hospodu. V parlamentu nezasedají, ale členy KSČM jsou Jaroslav Brožka z Ústecka podnikající v zemědělství nebo Pavel Posolda z Říčan, jehož oborem je stavebnictví.
Malý počet podnikatelů v řadách komunistů lze vysvětlit i tím, že programem KSČM je opětovné nastolení socialismu. Možná si její členové říkají: Proč bychom měli léta budovat firmu, když o ni pak v případě vítězství pracujícího lidu zase přijdeme?
Jak se z komunistů stali kapitalisti. Příběh dvou podnikatelů s rudou knížkou
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist