Ze tří stran řeka, rozlehlé louky a jen malá obec. Tak vypadaly Holešovice v roce 1884, kdy se staly součástí Prahy. Byly její první čtvrtí, která neměla v době připojení status města, jako například Vinohrady nebo Vršovice. Krátce předtím tu však kvůli rozvíjejícímu se průmyslu vznikla první dělnická kolonie. "Ty domky stály ještě v 70. letech na konci Dělnické ulice pod takovým kopečkem, s dětmi jsme tam sáňkovali," vzpomíná 78letá holešovická rodačka Vlasta Balcarová.
Holešovice mají tedy jiný rodokmen než ve svahu mezi velkými parky vybudovaná rezidenční čtvrť Letná, která je dnes také součástí sedmého pražského obvodu a už dávno získala pověst cool hipsterské oblasti. Především v "dolní" části Holešovic se od přelomu 19. a 20. století začaly k nebi tyčit čmoudící tovární komíny, hlučet slévárenské, strojírenské a další fabriky. Proletářský charakter si čtvrť udržela do začátku 90. let minulého století. Už za socialismu tu však postavili třeba věžák Kovo s tuzexem či stanice metra.
Mnohé továrny byly zbourány, jiné našly nový život. Parní mlýn či měšťanský pivovar se změnily na komplexy kanceláří. V někdejší pekárně sídlí reklamní agentura. Na místě úpravny hutních výrobků vznikly bytové novostavby. Strojírna ožila jako galerie Dox, zámečnická dílna coby divadlo La Fabrika, v nábytkárně se otevřel klub Mecca. Radnice přišla v roce 2016 s projektem Art District 7, který měl dříve zanedbanou čtvrť nejvíc oživit právě kulturou. Kritici ale varují před fenoménem "art washing": bohémská lokalita obvykle přiláká investory, kteří zvednou ceny nemovitostí a vystrnadí pak z místa nejen umělce, ale i původní obyvatele.
Vývoj Holešovic má být brzy ještě překotnější. Kromě moderní čtvrti Bubny se plánuje budova filharmonie u stanice metra Vltavská, propojení s Karlínem lávkou pro pěší a silničním Rohanským mostem. Neusnula ani idea vládní čtvrti u holešovického nádraží.
"Na předměstí padá déšť a k tomu ještě rány pěstí. Tady zasaditi první ránu je ctí, však zasadíš-li stromeček, řeknou, že jsi blbeček," zpíval kdysi o čtvrti Petr Skoumal. Bez ohledu na jeho text chce Praha 7 vysadit za někdejší betonárkou park a zpříjemnit vltavské nábřeží, které je už v této čtvrti na mnoha místech necitlivě zastavěné.
Holešovická tržnice i celá kdysi dělnická čtvrť se mění. Uvolní starousedlíci místo hipsterům a developerům?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.