K impozantní mohyle na slovenském vrchu Bradlo, na nějž se plazí vzhůru had z tisíců lidí, zbývá už jen několik set metrů. Šedesátník Jozef Slabý, který ze své domovské obce Lančár na úpatí Malých Karpat od rána ušel patnáct kilometrů, se chystá převléct si zpocené tričko. V batůžku má připravené svoje nejcennější − s portrétem generála Milana Rastislava Štefánika. Astronoma, vynálezce, světoběžníka, idolu žen a politika, který je ve zdech památníku pohřben. Od jeho tragické smrti v troskách italského letadla uplynulo minulou sobotu sto let.
"Nehoda to nebyla. Někomu nepasoval. To samé udělali Dubčekovi a princezně Dianě," myslí si pan Slabý. Stále má na sobě modré tričko se symbolem Slovenské národní strany a kšiltovku s jejím znakem. Členem této nacionalistické partaje, která na Slovensku tvoří vládní koalici, prý není. Pouze sympatizantem. A také zastáncem názoru, že Štefánik, jeden ze tří nejznámějších konstruktérů samostatného československého státu, byl úkladně zavražděn.
"Hypotéza vraždy je na Slovensku nejrozšířenější," říká v deset let starém francouzském televizním dokumentu nazvaném Štefánik − Neuvěřitelný osud mladý slovenský historik Michal Kšiňan. Dnes je považován za jednoho z největších znalců života a díla národního hrdiny. V telefonickém rozhovoru Kšiňan své tvrzení trochu relativizuje. Podotýká, že žádný výzkum veřejného mínění uskutečněný nebyl. On se přiklání k oficiální verzi, že šlo o chybu pilota nebo technickou závadu. Teorie o atentátu ale podle něj stále silně přežívá. "Včera jsem měl v rozhlase rozhovor a samozřejmě k tomu přicházely od posluchačů otázky," poznamenává.
Co se dočtete dál
- Co prozradil na konci 80. let reportérům Slovenské televize údajný svědek Štefánikovy nehody?
- „Největší Slovák“ ožívá v komiksu...
- Jakou roli ve Štefánikově kariéře sehrál pověstný pařížský salon madame Boas de Jouvenel?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist