Komiksové vzpomínání
Lucie a Pavel Kořínkovi: Punťa. Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934−1942), Akropolis

Odkrývání zavátých cest českého komiksu zdárně pokračuje. Lucie a Pavel Kořínkovi uvádějí na předvánoční knižní trh čtenářsky i badatelsky atraktivní novinku. Velkoformátová kazeta obsahuje odbornou knižní studii, almanach s komiksovými příběhy, sešit se všemi obálkami časopisu Punťa a soubor pohlednic, respektive rozvrh hodin − vše s motivy kdysi nesmírně oblíbeného hafana Punti. Ten se narodil v roce 1934 nejprve na stránkách Listu paní a dívek coby obrázková příloha, aby se za rok osamostatnil v první dětský časopis. V měsíčníku, později čtrnáctideníku, do roku 1942 vyšlo zhruba 500 epizod, z nichž editoři do svého souboru vybrali na 200. Ukazují v nich, jak nejprve námětově nahodilé partie začaly směřovat k větším tematickým celkům (například opakovaná setkání s dobovým filmovým fenoménem v podobě klaunského dua Laurel a Hardy, dobrodružství v Habeši či filmování s dětskou hvězdičkou a pozdější velvyslankyní v polistopadovém Československu Shirley Templeovou). Ty signalizovaly propojení s aktuálním děním. A i když Punťa patřil do linie komerčně úspěšného čtiva pro děti − na rozdíl třeba od výrazněji výchovně pojatých Rychlých šípů tisknutých na stránkách Malého či Mladého hlasatele −, svou funkci plnil více než důstojně. Časopis doplňovaly zajímavé zprávy, prózy na pokračování, veršování, hádanky, křížovky i soutěže. Poněkud naivní staré historky s Punťou, jeho partnerkou Kiki a paničkou Hanou možná sice úplně nevyhrají nad sériemi drakonických krváků, na něž jsou zvyklí dnešní čtenáři. Mají ale možnost ukázat, že kdysi proklestily cestu všem svým poválečným následovníkům.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.