Výprava do pražské minulosti
Sylva Francová: Áďa spadla do kanálu, Albatros

Áďa spadla do kanálu − a našla tam skrytý svět. Ve velké ilustrované knize pro děti Sylvy Francové je několik rovin. Jednak svět nahoře, zastoupený pražským sídlištěm. A také Ádinou sestrou dvojčetem. S Áďou si lezou na nervy a milují se zároveň. A pak svět v kanále, který vede nazpět v čase. Áďa se totiž se svými podivnými průvodci − krysou a rackem − vypraví do pražské historie. Legendy se prolínají se skutečností při vzrušujícím putování. Bruncvík, Golem i Rudolf II., ti všichni tu jsou. Ilustrátorka Sylva Francová svou knihu malovala několik let. Je to její velké dílo, komplexní celek rozvíjející se ve vzduchu, na zemi a ve vodě i pod ní. Jednotlivé kapitoly příběhu se odehrávají na promyšlených, vtipně pojatých dvoustranách plných ilustrací a textových bublin. A zároveň je to nadmíru zábavné pokoukání a počtení. Malá Áďa vlastně hledá cestu zpátky ke své sestře Nice a při tom objevuje pražskou historii.

Když padají hvězdy
Julio Llamazares: Slzy svatého Vavřince, Akropolis

Dokud na ně budeš vzpomínat, do té doby budou naživu. Zhruba tak by asi vypadalo poselství otce, které předává svému dvanáctiletému synovi. Dívají se spolu na padající hvězdy za noci svatého Vavřince. A podle toho hvězdného úkazu se kniha španělského prozaika Julia Llamazarese jmenuje. Každá hvězda totiž zastupuje jednu tvář. Jeden osud. Jeden příběh. Najde se mezi nimi hvězda vypravěčova strýčka, který zmizel za občanské války. A jako tajemný, nepochopitelný "nezvěstný" děsil vypravěče na fotografii. Najdou se mezi nimi hvězdy symbolizující vypravěčovy přítelkyně, milenky a partnerky. Vzpomíná na ně na přeskáčku, bez hořkosti, zato s nevyslovitelným otazníkem. Opravdu se to všechno stalo? Vypravěčem je člověk moderní doby, který procestoval Evropu jako lektor španělštiny na univerzitách, deset let žil na ostrově Ibiza a nakonec zůstal sám. Se svým synem z rozvedeného manželství se vídá jen občas. A právě s ním se vrátí na Ibizu, aby pozorovali padající hvězdy vzpomínek.

A nasedneme pak do rakety

Raketa - Hravá kniha pro děti, Raketa, Labyrint

"Znáte to. Čekáte v dlouhé frontě do muzea nebo v restauraci, než vám přinesou jídlo, a ukrutně se nudíte. Podobné je to na dlouhých cestách vlakem i na zadním sedadle v autě…" Úvod k prvnímu hravému textu přesně vystihuje, o co v téhle veskrze prázdninové knížce jde. Je přece léto, škola zavřená − takže o zábavu! A to i v situacích, které zrovna moc veselé, prázdniny neprázdniny, být nemusí. Jako lék proti nudě ordinují Jolana Švejdíková a Radana Litošová, které v nakladatelství Labyrint připravují už po čtyři roky časopis Raketa, veselé hry, kvízy, bludiště, hádanky, dokreslovačky, osmisměrky a další úkoly. Vybraly je z patnácti dosud vydaných čísel časopisu, a protože každá Raketa se věnuje vždy jednomu tématu, malí čtenáři se při plnění úkolů z knihy dozvědí také spoustu zajímavých informací z různých oborů − ať už je to zoologie, biologie, botanika, hudba, astronomie nebo třeba nauka o strašidlech.

Škola hrou, řekl by asi klasik. A pak by možná připomněl rodičům, že dárky se za vysvědčení dávat nemají − ovšem až na výjimky potvrzující pravidlo.

Cestou do Tibetu
Alejandro Jodorowsky a Georges Bess: Bílý láma, nakl. Crew

"Odpočítávají se poslední roky svobodného Tibetu. Dalajlama Mipam ví, že ve svém pokročilém věku už proti hrozícímu nebezpečí nic nezmůže. Je nutné přistoupit k další reinkarnaci. Jako své nové vtělení si překvapivě vybírá Gabriela, syna bílých návštěvníků…" Nebyl by to Alejandro Jodorowsky, kdyby si nevymyslel už na první nadechnutí překvapivou zápletku. Jak jinak, ani Tibet v podání tohoto světoznámého buřiče, jemuž žádná legenda či mýtus nejsou svaté, není zrovna idylickým místem pro rozjímání, ale nelítostným a brutálním světem. Bílý láma musí od počátku bojovat o život, a i když přežije, nemá zrovna na růžích ustláno…

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se