Kouzelné nemusí být jen písčité pláže ostrovů, chýše v pralesích nebo týpí v sousedství několikametrových vodopádů. Místa, která člověka chytnou za srdce a přimějí aspoň na chvíli se zastavit a nadechnout, jsou i v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. A není jich vůbec málo.

Přesně s takovou pointou pracuje projekt Amazing places, který před čtyřmi roky založil vášnivý cestovatel a požitkář Petr Kotík. "Mám blízko k architektuře a designu a odjakživa jsem hrozně rád cestoval křížem krážem Českou republikou. Zjistil jsem, že míst, která mě opravdu oslovují, je spousta, ale málo se o nich ví," říká, když se společně další tváří projektu Hanou Krausovou setkáváme v karlínské restauraci Eska, kam to tým Amazing places má z kanceláře jen pár kroků.

Petr se na výpravy za kouzelnými místy původně vydával čistě pro svou vlastní potřebu - aby měl přehled o tom, kde může strávit pohodovou dovolenou v příjemném prostředí, se skvělou gastronomií i servisem. "Štvalo mě, že neexistuje žádná platforma, podle které by se člověk mohl snadno zorientovat a mít záruku, že destinace opravdu odpovídá svému popisu," vypráví.

Internetových portálů, které nabízejí luxusní ubytování, je na trhu sice spousta, podle Petra Kotíka, který se v cestovním ruchu pohybuje už patnáct let, ale nepracují příliš selektivně. Amazing places proto vybudoval na principu výběrového portálu s databází míst, kam skutečně stojí za to jet. "Osobně lokality vybíráme a navštěvujeme a na základě zkušeností vytváříme v podstatě mapu úžasného ubytování v Česku." Podstatou však není jen najít za každou cenu ty nejluxusnější lokality - amazing neboli kouzelný může být i zrekonstruovaný statek, mlýn nebo stylová chatka u rybníka. Důležitý je zkrátka celkový genius loci, na němž se podílí celá řada faktorů.

Od pár tipů k tisícům fanoušků

"Celý projekt odstartoval na Facebooku, kam jsme dali několik vlastních tipů. Lidi to oslovilo a postupně nám začali sami psát doporučení na krásná stavení napříč republikou. Tak jsme se s kolegy sebrali a jeli se na ně podívat," líčí Hana Krausová, jak "mapa" kouzelných českých míst začala vznikat. Dnes má projekt na sociálních sítích přes 130 tisíc fanoušků a na seznamu bezmála dvě stovky destinací a tipy se hrnou dál. 

Lidem za Amazing places prostě chybělo ověřené místo, kde si vybrat kouzelnou dovolenou.
Foto: Pepa Dvořáček

 "Prakticky už máme všechno objevené," směje se Petr Kotík s nadsázkou. "Ze začátku jsem znal jen zlomek tipů od našich fanoušků, teď už víme o většině z nich. Ale samozřejmě se staví stále nová místa a ta stávající se mění," vysvětluje, že se databáze musí neustále kontrolovat. Na místa se tým Amazing places vydává opakovaně a spolupracuje také s blogery, kteří odsud přinášejí poutavé on-line reportáže. A tak se mnohdy úplně neznámé lokality, které se Petr nezdráhá označit za projekty s neuvěřitelnou energií, dostávají do povědomí a rozšiřují si renomé mezi potenciálními hosty. 

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se