Zabývá se oborem, který kombinuje geografii a informační technologie. V Reykjavíku se podílel na mapování vytíženosti a bezpečnosti cyklostezek, v Keni pomáhal vytipovat nebezpečná místa v místních slumech, v Indii se učil, jak využít geoinformační metody pro rozvoj vesnických komunit. Minulý půlrok zúročil dvaatřicetiletý vědec Jiří Pánek své zkušenosti v Pittsburghu, kde zjišťoval, jak moc starousedlíky vytlačují noví bohatí přistěhovalci. Jev, který známe i z Prahy.

Jiří Pánek (32)

Vystudoval geoinformatiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a má doktorát z mezinárodních rozvojových studií. Věnuje se mimo jiné participativnímu mapování – metodě založené na zapojování místních komunit do tvorby a následného využívání prostorových informací důležitých pro rozvoj oblasti. Spadají sem například pocitové mapy, do nichž místní zaznamenávají lokality, kde se cítí nebezpečně, kde se často scházejí nebo kde jim něco překáží. Pocitové mapy už má na 50 českých měst. Na podzim roku 2017 pobýval na University of Pittsburgh díky stipendiu Ruth Crawford Mitchell Czech/Slovak Fellowship.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.