Zdeněk Sklenář je mezi českými galeristy zvláště výraznou postavou. Pořádá výstavy, už jich má více než dvě stovky, vydává knížky. Působí jako člověk neznající překážek. Když stiskne ruku, zapraskají vám kosti. Vždycky nosí bílou košili, kalhoty od obleku, polobotky do špičky. V mrazech pobíhá venku zásadně bez kabátu, o čepici nemluvě. Jako by byl nad vrtochy počasí povznesený. Sleduje, co se děje kolem, s nastraženými radary, ale jakmile s ním mluvíte, dostane se vám pozornosti, jako byste byl jediný člověk na světě. Už se o něm vypráví legendy: prý nespí. Především ale miluje umění. Když vidí hezký obraz, zalesknou se mu v očích slzy.

Začal v 90. letech minulého století v Litomyšli a na přelomu milénia přesídlil do Prahy, kde na Smetanově nábřeží vybudoval galerii, jež si rychle získala prestiž a postupně, v souvislosti se Sklenářovým zájmem o současné umění, se rozšířila do sousedství. Jenže 29. dubna roku 2013 v deset hodin dopoledne došlo v Divadelní ulici k výbuchu plynu a následné ničivé devastaci, která prošla celým domem i výstavní síní až na Smetanovo nábřeží. Zrovna vystavoval Federico Díaz, den předtím jsem se na něj byl podívat. Nádherné tušové obrazy vzaly za své, a nejen ony. Byla to poslední výstava, kterou tam Zdeněk Sklenář připravil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.