Blahodárná mlha zapomnění
Kazuo Ishiguro: Pohřbený obr, Argo

Co by se stalo, kdybychom si pamatovali o svých nejbližších opravdu všechno? Letošní nobelista Kazuo Ishiguro klade tuto otázku v Pohřbeném obrovi svým vlastním způsobem. S citem pro poloodstíny, náznaky, pro nevyřčená, zamlčená tajemství. (Právě těmi se proslavil ve své nejslavnější knize Soumrak dne.) Žánrově je přitom Pohřbený obr něco mezi historickým, fantazijním a mystickým románem.

Odehrává se v Anglii, za barbarských časů raného středověku. Římská říše je už jenom vzpomínkou, s jejím koncem nastoupily do rozvrácené společnosti mytické bytosti − obři a draci. Ishiguro je ovšem pojímá zcela střízlivě, jako všední nebezpečí. Pohřbený obr je tak trochu Pán prstenů pro ty, kdo dávají přednost osobnímu příběhu před mystickým. Na své si ale přijdou i milovníci historických látek. Ishiguro po svém pracuje s odkazem artušovských mýtů, stejně jako s narážkami na kafkovská témata. Nejpodstatnější je ovšem osobní drama, nesené dvojicí nepravděpodobných protagonistů. Dva senioři spoutaní pevným, desetiletí ověřeným svazkem putují krajinou. Za cílem, který je předmětem otázek, tak jako mnohé ostatní. Vzpomenou si, kam vlastně jdou? A bylo by vůbec dobré, kdyby si vzpomněli? − Kdybychom si vzpomněli? Působivě přeložila Lenka Sobotová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.