Kardiolog Michal Pazderník
Foto: Zbyněk Pecák
Lékař z pražského IKEM Michal Pazderník tráví své dovolené ze dvou třetin pracovně na místech, která nepatří k turistickým hitům. V Súdánu poprvé viděl utečenecké tábory, kde se tísní 400 tisíc lidí bez základní zdravotní péče. "To mi otevřelo oči a začal jsem v Česku pracovat na založení nadačního fondu," říká Pazderník. A zrodila se idea projektu Africké srdce.

Jako malý kluk bydlel na panelákovém sídlišti v Opavě a v noci, když viděl na obloze blikat světýlko letadla, představoval si, že v něm letí objevovat nové země a lidi. Dnes, když už je Michalu Pazderníkovi 33 let, je cestování jeho největší vášní. Ovšem na rozdíl od většiny podobně nadšených cestovatelů tráví tento lékař Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) své dovolené ze dvou třetin pracovně jako kardiolog v rámci Nadačního fondu Africké srdce. Většinou jde o místa, která nepatří k turistickým hitům.

"Klasický typ dovolené v nějakém uzavřeném pětihvězdičkovém resortu není pro mě," říká Pazderník, který přirovnává svůj život k proudící řece. Také ona nezůstává na jednom místě. A právě nové podněty a impulzy na cestách mladého kardiologa uspokojují. "Rád poznávám nová místa, nové lidi a při vyšetřovacích misích v zahraničí se dostanu blízko k místním lidem, jsem s nimi v denním kontaktu, jím jejich jídlo, vyprávějí mi o svém životě, to bych jinak nezažil."

Má-li Pazderník vzpomenout na svoji první velkou cestu, bez váhání jmenuje stáž v USA. Jako student třetího ročníku medicíny se dostal v létě 2006 na dva měsíce na Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě. Nejenom že se přiučil americké medicíně, ale také navštívil místo, o kterém dlouho snil, Havaj. "Byl jsem na Waikiki Beach, potápěl se na otevřeném moři v kleci mezi žraloky, a dokonce jsme na pláži pozorovali metrové karety obrovské, jak kladou vejce."

Súdán: Utečenecké tábory mu otevřely oči

jarvis_596f4613498eda1727f99b7c.jpeg
Foto: archiv Michala Pazderníka

Poprvé se Michal Pazderník dostal do Súdánu v roce 2013, kdy oslovil italskou neziskovou organizaci Emergency. Ta financuje kardiochirurgickou kliniku The Salam Centre for Cardiac Surgery v Súdánu, která jako jediná zdarma na celém africkém kontinentu operuje srdce. Pět dnů v týdnu, každý den tři pacienty. "V Súdánu jsem poprvé viděl utečenecké tábory, kde se tísní 400 tisíc lidí v hliněných chatrčích. Lidé tam nemají základní zdravotní péči, děti nemají vakcíny ani běžné léky. To mi otevřelo oči a začal jsem v Česku pracovat na založení nadačního fondu," vzpomíná, jak vznikla idea projektu Africké srdce.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

Dnes pomáhají členové nadace v Súdánu, Ghaně či Nepálu léčit vrozené srdeční vady u dětských pacientů a zvou africké studenty medicíny na vědecko-výzkumné stáže do IKEM. Sám Pazderník se do Súdánu rád vrací, protože mu tamní lidé přirostli k srdci.

"Drtivá většina v těch opravdu muslimských zemích Afriky jsou laskaví a hodní lidé," vzpomíná Pazderník, jak jednou pozval kolektiv lékařů jeden starší obyvatel vesnice k sobě domů. "I když neměl skoro co do úst, tak nám obstaral ovoce, aby nás pohostil."

Nepál: Země, z níž mrazí v zádech

jarvis_596f4613498eda1727f99b80.jpeg
Foto: archiv Michala Pazderníka

Druhou zemí, která Michalu Pazderníkovi "přirostla k srdci" a o níž ví, že se tam bude vracet, je Nepál. Jakoby platilo, že čím chudší a zbídačenější země, tím pro mladého lékaře přitažlivější. Snad kvůli tomu, že v takových místech je podaná ruka mnohem účinnější než v evropském blahobytu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.