Jeho odpovědi jsou navýsost korektní, o tenistkách neřekne nic, co by se jich jen náznakem mohlo dotknout. Nejspíš právě tohle bude klíč k úspěchu jeho týmu. "Nemyslím si, že je dobré, abych do novin zkritizoval hráčky, to si můžeme říct spolu v soukromí," říká Petr Pála, skoro dvoumetrový dlouhán s přezdívkou Pinďa.

Rozhoduje, jak jeho svěřenkyně nastoupí proti jednotlivým soupeřkám. Zvažuje přitom tolik faktorů a kombinací, že někdy pracuje s "vystříhanými hlavičkami", aby se mu lépe přemýšlelo. Pod jeho vedením uspěli čeští tenisté i na loňské olympiádě, kde byl na sedm hráčů sám pouze s kondičním trenérem Petry Kvitové Davidem Vydrou a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Nestěžoval si. Ostatně čeští reprezentanti tam získali tři bronzové medaile. Nejen o nich, ale o tenistech a tenistkách obecně se vyjadřuje s neokázalou úctou a s vědomím, jak těžká a samotářská jejich práce je.

Vraťme se do loňského listopadu, kdy se hrálo fedcupové finále. Bylo to těžší než předchozí ročníky?

To neumím říct, pokaždé se objevily nějaké těžkosti a poměr vyhraných zápasů byl obvykle těsný. Poslední finále ale bylo specifické v tom, že jsem s nominacemi čekal déle než v minulých letech. Kdo bude hrát v sobotu, obvykle holkám oznamuji už ve čtvrtek večer, aby to věděly, než jdou spát, a mohly se připravit. Tentokrát ale věc zkomplikovalo zranění Petry Kvitové a Karolíny Plíškové. Řešili jsme, kolik zápasů Petra se zánětem okostice, jak se zjistilo na magnetické rezonanci, zvládne. Nakonec nastoupila jen v sobotu proti Garciaové. Že víc hrát nebude, jsme se rozhodli až v neděli ráno, což muselo být pro holky nepříjemné.

Kvitová šla proti Garciaové, ale skvělou bilanci − pět jedna na zápasy − proti ní měla Barbora Strýcová. Co nakonec rozhodlo?

To je pravda, Bára ale dva zápasy hrála hodně těsně a Petra na turnaji v Číně, ze kterého se zrovna vracela, prohrála s tenistkami z jedenácté až dvacáté pozice na světě v průměru jen čtyři a půl gamu na zápas. V závěru sezony byla ve velké formě, je to hráčka, která dvakrát vyhrála Wimbledon a jejíž výkonnostní strop je hrozně vysoko.

Petr Pála (41 let)

◼ Narodil se do tenisové rodiny, jeho otec František Pála byl v 70. letech členem československého daviscupového týmu.

◼ Petr Pála za svoji kariéru dosáhl největších úspěchů ve čtyřhře, vyhrál celkem sedm turnajů ATP a dosáhl 10. místa v žebříčku. Ve dvouhře se stal mistrem Československa do 16 let a obsadil 285. příčku ATP.

◼ Po skončení hráčské kariéry byl manažerem týmů pro Fed Cup i Davis Cup. Vedl výpravy českých tenistů na OH v Pekingu, Londýně a loni v Riu.

◼ Fedcupovým kapitánem se stal v roce 2008. S pěti tituly (2011, 2012, 2014, 2015, 2016) je nejúspěšnějším kapitánem v historii soutěže. ◼ Je svobodný a bezdětný.

Necháte si, pokud jde o nominace, od někoho radit? Nebo to musíte "vysedět" sám?

Ať už byl fedcupovým trenérem David Kotyza, anebo dnes je David Kunst, sedli jsme si nad nominacemi spolu, protože jsem chtěl slyšet také jejich názor a oponenturu. A většinou jsme se shodli. Když je volba složitá a musí se zvažovat hodně faktorů najednou, mívám vystříhané obličeje hráček, aby se mi lépe uvažovalo o různých variantách a mohl jsem si představovat, jak která umí proti komu hrát. Ale někdy to není potřeba, když je volba pro mě jasná.

K vašim povinnostem patří i oznamovat hráčkám, že nenastoupí. Musí to být hodně nepříjemná situace.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se