Zhruba v 17.30 se otevírají dveře do čekárny a z gynekologické ordinace vystupuje k úžasu pacientek místo muže v bílém plášti postava v čelence s obřími dravčími péry, oděná do kostýmu apačského náčelníka Inču­-čuny. Pravicí v rukávu s třásněmi se dotkne své hrudě a paží pak opíše půlkruh v indiánském pozdravu.

Překvapeným ženám to ale po pár vteřinách dochází a padá jim kámen ze srdce: Vždyť je to pan doktor Rohlíček! Šok to pro ně byl, ale ne zase tak velký. Pacientky totiž už vědí, že MUDr. Jiří Rohlíček z pražského Kamýku není tak úplně obyčejný doktor. Ostatně ty dámy, které v čekárně právě sedí, se lékařem nechaly pozvat na promítání záběrů z ochotnických představení o Vinnetouovi, v nichž jejich gynekolog vystupuje se skupinou dalších nadšenců­-mayologů.

Třešničkou na dortu středeční produkce jsou pak scény, které Rohlíček a spol. natočili na stejných místech v Chorvatsku či ve Slovinsku, kde vznikaly legendární snímky z 60. let s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem. Místo slavných herců ale před kamerou nyní stojí Jiří Rohlíček, pak jeho stejnojmenný syn, který ztvárnil Old Shatterhanda, a kamarád Filip Minařík, jenž se ujal role Vinnetoua. Dali si tu práci, že lokace po půlstoletí jednu po druhé vyhledali, určili správné úhly, v jakých mají před objektivem stát, naučili se filmové dialogy a vyrobili přesné kopie westernových kostýmů.

Pokaždé, když se projekce v čekárně za zvuku melodie známé každému českému fanouškovi indiánů blíží k přestávce po první polovině, doktor Rohlíček se v ordinaci urychleně převléká z bílého lékařského stejnokroje do indiánského hábitu, bere do ruky pušku pobitou stříbrnými hřeby a v "gynokinokavárně" (Rohlíčkův termín) předstupuje před ohromené divačky. Následuje aplaus a ženy chválí oblečení, které vypadá stejně jako oděv Vinnetouova otce ze slavného filmu.

"Budete k takovému pošetilci ještě chodit?" směje se Inču­-čuna­ Rohlíček. Rozradostněné pacientky jej ujišťují, že ano. "Ještě se mi nestalo, že by nějaká žena poté, co se dozvěděla o mé lásce k Vinnetouovi, přestala být mou pacientkou," tvrdí 59letý gynekolog, který si splnil svůj dětský sen: stát se indiánem.

Brečeli i velcí kluci

O existenci slavného Apače se Jiří Rohlíček poprvé dozvěděl coby sedmiletý z plakátů zvoucích na druhý film kultovní série, nazvaný lakonicky Vinnetou. Stalo se to v Litomyšli, kde malý Pražan právě pobýval u pratety. Širokoúhlý snímek v koprodukci západního Německa a Jugoslávie, za jehož zhlédnutí tehdy v roce 1964 zaplatil čtyři koruny (dvě koruny z ceny byl příplatek za film v barvě), ho natolik fascinoval, že na něj do místního kina šel během týdne ještě čtyřikrát.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.