Ještě před deseti lety bychom nad postelí, pohovkou nebo stolkem z palet kroutili hlavou. Dnes už paletový nábytek nijak neobvyklý není. Potvrzují to i v pražském ateliéru Paletky, kde manželé Krupovi a jejich tým recyklují palety z exotických asijských dřevin a vytváří interiérové vybavení a doplňky bez chemické úpravy. Nábytek pak putuje do bytů, kanceláří i obchodů.

Studio Paletky pracuje například s mahagonem, malajským dubem nebo japonským cedrem, který je mezi zákazníky nejoblíbenější. V portfoliu se tak objevují odstíny od světle okrových přes šedohnědé až po narůžovělé tóny.

"Nepracujeme s europaletami, protože ty mají svůj koloběh života jasně daný, jsou typizované a převáží zboží, dokud se nerozpadnou. Do České republiky se přivážejí i palety atypické z kvalitních lokálních dřevin z celého světa, pak se ale stávají odpadem. Takové dřevo stojí za to zachránit," vysvětluje spoluzakladatelka ateliéru Hana Krupová, která dříve pracovala jako pomocnice v truhlářské dílně a nábytek rovněž ráda navrhuje.

Nápad vyrábět designový nábytek bez chemické úpravy vznikl v roce 2013, když Krupovi sháněli zdravou postel pro své dítě. To pro ně znamenalo výrobek ze dřeva, bez lepidel. A právě důraz na zdravotní nezávadnost je přivedl k tepelně ošetřeným paletám z Japonska. Dali dohromady dílnu pro workshopy a první zakázka přišla vzápětí. "Vytvořili jsme zařízení interiéru pro sdílenou kancelář Baby Office. Od té doby jsme se nezastavili," konstatuje Krupová.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se