Ještě před deseti lety bychom nad postelí, pohovkou nebo stolkem z palet kroutili hlavou. Dnes už paletový nábytek nijak neobvyklý není. Potvrzují to i v pražském ateliéru Paletky, kde manželé Krupovi a jejich tým recyklují palety z exotických asijských dřevin a vytváří interiérové vybavení a doplňky bez chemické úpravy. Nábytek pak putuje do bytů, kanceláří i obchodů.

Studio Paletky pracuje například s mahagonem, malajským dubem nebo japonským cedrem, který je mezi zákazníky nejoblíbenější. V portfoliu se tak objevují odstíny od světle okrových přes šedohnědé až po narůžovělé tóny.

"Nepracujeme s europaletami, protože ty mají svůj koloběh života jasně daný, jsou typizované a převáží zboží, dokud se nerozpadnou. Do České republiky se přivážejí i palety atypické z kvalitních lokálních dřevin z celého světa, pak se ale stávají odpadem. Takové dřevo stojí za to zachránit," vysvětluje spoluzakladatelka ateliéru Hana Krupová, která dříve pracovala jako pomocnice v truhlářské dílně a nábytek rovněž ráda navrhuje.

Nápad vyrábět designový nábytek bez chemické úpravy vznikl v roce 2013, když Krupovi sháněli zdravou postel pro své dítě. To pro ně znamenalo výrobek ze dřeva, bez lepidel. A právě důraz na zdravotní nezávadnost je přivedl k tepelně ošetřeným paletám z Japonska. Dali dohromady dílnu pro workshopy a první zakázka přišla vzápětí. "Vytvořili jsme zařízení interiéru pro sdílenou kancelář Baby Office. Od té doby jsme se nezastavili," konstatuje Krupová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.