Michaela Hečková se dlouhodobě věnuje oživování veřejného prostoru. V současné době například společně s Ondřejem Kobzou vede projekt Piána na ulici, díky kterému si v několika českých městech mohou na piano zahrát náhodní kolemjdoucí, a v "zimním kavárenském módu" dokončuje knihu s názvem O městech a lidech.
Literární dokument mapuje příběhy těch, kteří nezanevřeli na své menší město a probouzí ho v místo, kde se dobře žije. Michaela Hečková popsala celkem třiatřicet příběhů.
"Ve velkých městech si lidé vždycky mají z čeho vybírat. V těch menších je to jinak," říká třicetiletá tmavovláska.
MICHAELA HEČKOVÁ (30)
Je kreativní ředitelkou neziskové organizace Piána na ulici.
Dříve působila jako programová ředitelka festivalu o umění ve veřejném prostoru Street for Art
na pražských sídlištích Jižní Město a Černý Most a také jako programová ředitelka progresivní příspěvkové organizace Praha 14 kulturní.
Podílela se na nedávném otevření střešního prostoru pražské Lucerny.
Křest vaší knihy O městech a lidech se pomalu blíží…
Velmi rychle, je naplánovaný na 21. února. Během léta a podzimu jsem sbírala podklady a materiály a zanedlouho by měla být kniha hotová. Navíc mám 21. února narozeniny, takže si ji dám jako dárek.
Zároveň bychom chtěli, aby před oficiálním večírkem proběhlo ještě setkání všech lidí a projektů, o kterých kniha je, a oni se tak mohli poznat a setkat se s dalšími lidmi a lektory, kteří se tématu oživování veřejného prostoru věnují profesionálně.
Mluvíte v množném čísle. Kdo všechno za vaším projektem stojí?
Jsem autorkou textu, v projektu ale samozřejmě nefiguruji sama. Tým tvoří od začátku grafik Martin Hůla a fotografové Karolína Ketmanová a Dan Friedlaender. Dlouhou dobu jsem hledala řekněme sociálně zdatné fotografy, kteří nepřijedou do cizího města a někoho, kdo třeba vůbec poprvé pořádal miniaturní sousedskou slavnost, nevyděsí k smrti. Karolína a Dan navíc fotí s takovým zastřeným melancholickým nádechem a to ke knize a tématu regionů celkem intuitivně sedí, protože se často jedná o oživování právě takových "šedých" míst na mapě města. Kromě téhle trojice existují lidé, bez kterých by projekt ani nevznikl, jako je Ondřej Kobza, s nímž pracuji na Piánech na ulici, městský projekt BU2R, spisovatelka a literární dokumentaristka Barbora Baronová, můj bezmezný vzor, a potom granty Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.